Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce

Duben 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce
Stříbrná mince Sluneční soustava - Slunce

Vesmír je nekonečný a stejně tak je nekonečná i lidská zvídavost. Obě tyto síly se snoubí v nové sběratelské sérii České mincovny s názvem Sluneční soustava. Jako první nebeské těleso se na stříbrné minci zkrášlené kolorováním objevuje samotné Slunce.

První mince do série !

Slunce je středem sluneční soustavy, kterou drží pohromadě svou gravitací – obíhá okolo něj osm planet doprovázených množství menších objektů. Není pevným tělesem, ale koulí žhavého plynu. Podobně jako jiné hvězdy se skládá převážně z vodíku. Ten slouží jako palivo při termojaderné reakci, která uvolňuje energii v podobě světla, tepla a dalšího záření. Slunce je jediným tělesem sluneční soustavy, které září svým vlastním světlem, a bez něj by byla Země chladná, temná a bez života. Sluneční světlo putuje k zemi 8 minut, světlo další nejbližší hvězdy pak 4 roky a 3 měsíce.

Reverzní straně mince autorského dua Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vévodí barevné vyobrazení životodárné hvězdy. V okolním reliéfu jsou patrné oběžné dráhy nejbližších planet spolu s nápisem SOL – v latině Slunce. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme si interně nazvali "měsíční prach" nebo "mlhovina". Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2019 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci si můžete uložit do výpravného sběratelského alba plného obrázků a zajímavých informací o vesmíru i jeho dobyvatelích.Autor: Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(800 ks)
14.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Slunce_proof_etue_1
2019_1_NZD_Ag_Slunce_proof_etue_2