Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské

Duben 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské
Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské

Po Starém Městě se ve čtyřdílné minisérii stříbrných mincí České mincovny s názvem Vznik královského hlavního města Praha objevuje Nové Město pražské.

Nové Město založil roku 1348 Karel IV., a není proto divu, že v něm není nouze o historické pamětihodnosti. Má však co nabídnout také milovníkům moderní architektury – důkazem je takzvaný Tančící dům. Příběh eklektické stavby, která svým vzhledem připomíná postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira, se začal psát v roce 1945 na sklonku druhé světové války. Prahu tehdy bombardovali Američané, kteří si ji spletli s Drážďany, a jednou z jejich obětí se stal dům stojící na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Trvalo patnáct let, než byly definitivně odklizeny trosky, a dalších třicet let, než bylo rozhodnuto, co s volnou parcelou. Autory myšlenky zástavby se stali Václav Havel, který bydlel v sousedním domě, spolu s architektem Vladem Milunićem, který k práci přizval Franka Gehryho. Od samého začátku se počítalo s tím, že se budova bude vyklánět nad křižovatku, a symbolizovat tak společnost, která se po dekádách totalitní strnulosti dala opět do pohybu. Odvážný projekt byl dokončen v roce 1996 a dodnes rozděluje společnost – je vnímán jako architektonický skvost a magnet na turisty i jako urážka historického hlavního města.

Reverzní stranu mince věnoval akademický sochař Zbyňek Fojtů pohledu na obě věže Tančícího domu. Kompozici doplnil latinským opisem NOVA CIVITAS PRAGENSIS (Nové Město pražské) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

V minisérii, která představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, se po Novém a Starém Městě objeví ještě Malá Strana a Hradčany.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Nove_mesto_prazske_etue
2019_1_NZD_Ag_Nove_mesto_prazske_karta