Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jiří Šlégr

Březen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jiří Šlégr
Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jiří Šlégr

Sběratelská série stříbrných mincí České mincovny „Legendy československého hokeje“ připomíná dalšího „zlatého hocha“ z Nagana – Jiřího Šlégra.

Statný a odolný obránce přezdívaný „Guma“ byl v Naganu autorem semifinálového gólu – nekompromisní bomby do kanadské sítě. Více než samotné olympijské vítězství na něj v roce 1998 zapůsobil návrat do České republiky: „Až tehdy jsme poznali realitu – tedy to, co se tu vlastně dělo. Do té doby jsme vše vnímali pouze skrze rádio a neměli jsme konkrétní představu. A pak jsme uviděli narvané letiště a zaplněný Staromák. Člověk si hned uvědomil, že to všechno za tu dřinu stálo, jak je hokej nádherný a že jde o něco naprosto výjimečného. Po takovém vítězství vám stoupne sebevědomí, nabalí se to a jede to samo. Ve sportu to tak je, že jste pak schopní porazit kohokoli. Přesto si člověk říkal, že nemůže být víc než tohle.“ A v tom se Jiří Šlégr mýlil. Záhy se mu podařily ještě další dva mimořádné hokejové úspěchy – v roce 2002 získal Stanleyův pohár a v roce 2005 se stal mistrem světa. Tyto tři triumfy mu zajistily místo v elitním spolku známém jako Triple Gold Club.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince dobový portrét obránce doplněný jeho jménem, číslem jeho dresu 71 a opisem NAGANO 1998 – MISTR SVĚTA 2005 – VÍTĚZ STANLEY CUPU. Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitentastátní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., ročník emise 2019 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Minci Jiřího Šlégra si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku, která pojme celou hokejovou sérii.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.590 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_mince_Jiri_Slegr_proof_etue
2019_Ag_mince_Jiri_Slegr_proof_karta