Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jaroslav Pouzar

Březen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jaroslav Pouzar
Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Jaroslav Pouzar

V průběhu své kariéry zářil Jaroslav Pouzar na ledě doma i za velkou louží. Právem mu náleží další stříbrná mince České mincovny ze sběratelského cyklu „Legendy československého hokeje“.

Dva roky po sobě – v letech 1976 a 1977 – se Jaroslav Pouzar stal mistrem světa v ledním hokeji. Není proto divu, že si ho všimla zámořská NHL. Začátky v cizí zemi však pro něj byly těžké a v týmu měl problémy s adaptací. Vedle jazykové bariéry byl zprvu překážkou i jeho věk. Bylo mu 30 let, měl svůj zavedený styl a nebylo pro něj jednoduché učit se zámořským způsobům. Sám Wayne Gretzky vzpomíná, že jim trvalo celých padesát her, než si sedli – poté se ale Pouzar stal jeho věrným a spolehlivým parťákem v útoku. Legendární Kanaďan oceňoval Čechovy fyzické proporce i poctivou práci, kterou odváděl coby levé křídlo. Již ve druhé sezoně odehrané za Oilers se Pouzar jako první Čech v dějinách mohl radovat ze Stanley Cupu. Pro edmontonský tým to bylo poprvé, kdy tuto prestižní trofej získal, ale zdaleka ne naposledy. Z celkových pěti pohárů získali „Olejáři“ tři s Pouzarovým přispěním.

Reverzní strana mince je dílem medailéra Luboše Charváta – předkládá dobový portrét Jaroslava Pouzara, číslo dresu 23 a vyobrazení Stanleyova poháru. Vedle hokejistova jména uvádí opis ještě následující: MISTR SVĚTA 1976 1977, VÍTĚZ STANLEY CUP 1984 1985 1987 a ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny jsou vydávány v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese následující nezbytné atributy – portrét a jméno panovnice Alžběty II., státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST) a rok emise 2019.

Nezapomeňte, že hokejovou minci si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku.Autor: Ladislav Vraný / Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.590 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_mince_Jaroslav_Pouzar_proof_etue
2019_Ag_mince_Jaroslav_Pouzar_proof_karta