Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Malíř

Březen 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Malíř
Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Malíř

Karel Gott není jen legendárním zpěvákem, ale také uznávaným malířem. Jeho výtvarné nadání inspirovalo druhou stříbrnou medaili České mincovny z třídílné minisérie, která vychází u příležitosti mistrových osmdesátých narozenin.

Karel Gott přiznává, že když ho v mládí nepřijali na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde chtěl studovat malířství, byl z toho zdrcený. Dnes je ale rád, že to tak dopadlo. Protože je především zpěvákem a až pak malířem, nic ho při výtvarné činnosti nesvazuje – žádné konvence, žádné požadavky, žádné uzávěrky. I když jsou jeho díla velmi žádaná, většinu jich věnuje svým nejbližším – rodině a přátelům. Malování je pro něj oázou klidu a zamyšlení a tvoří jen tehdy, když je nabitý chutí zaznamenat nějaký nápad. „Večer se posadím před plátno a do příštího rána vykouzlí mé ruce obraz. Maluji problémy, které tíží mou duši. Obrazy jsou zrcadlem mého charakteru,“ vysvětluje Karel Gott. V průběhu své malířské kariéry zvěčňoval na plátně zejména odhalené krásky, o nichž mluví jako o svých múzách, ale v jeho dílech najdeme i lásku k rodině či humor, který je pro malujícího zpěváka (nebo zpívajícího malíře?) typický. „Jeden obraz řekne někdy více než dva tisíce slov. Malování je tichá poezie a poezie je mluvící malování,“ filozofuje Karel Gott, který prostřednictvím obrazů vyjadřuje to, co se nedá vypovědět písní.

Autorkou medaile se stala rytečka Mária Filová, DiS. Averzní strana ražby předkládá charismatický portrét umělce v nejlepších letech orámovaný malířskou paletou. Reverzní strana pak předkládá další malířské potřeby – barvy a štětce, které prostupují mistrovým podpisem.Autor: Mária Filová, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
2.750 Kč
(0 ks skladem)