Stříbrná mince Brouk Pytlík

Únor 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Brouk Pytlík
Stříbrná mince Brouk Pytlík

Druhá stříbrná mince České mincovny z pětidílné sběratelské minisérie, která vznikla u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, je věnována jeho kamarádovi, kterým není nikdo jiný než brouk Pytlík.

Pro umělce není větší pocty, než když se jeho dílo dostane do povědomí celé společnosti a najde si cestu do každodenního slovníku. To je případ brouka Pytlíka. Když spisovatel Ondřej Sekora postavičku vymýšlel, jistě si nepředstavoval, že se stane archetypem chvastouna, který všude byl a všechno zná. Poprvé se brouk mihl v knize Ferda Mravenec z roku 1936 a jeho jménem se dodnes označují lidé, kteří neváhají mluvit do věcí, o nichž mají v nejlepším případě povrchní znalosti. K Pytlíkovi ale nesmíme být nespravedliví. Nemá špatný charakter – právě naopak! Přestože je nešikovným teoretikem, absenci praktických zkušeností vynahrazuje zápalem, nadšením a nespoutanou tvořivostí. V pohádkových příbězích se Pytlík postupně stále více přibližuje svému kamarádovi Ferdovi a i pro něj začíná platit okřídlené heslo „práce všeho druhu“.

Reverzní strana mince medailérky Ireny Hradecké, DiS., předkládá brouka skotačícího na louce. Averzní strana pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019 – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Nezapomeňte, že součástí Ferdovy mince bylo veselé sběratelské album, do kterého si můžete uložit i brouka Pytlíka.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(600 ks)
1.150 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Brouk_Pytlik_proof_etue