Sada dvou tolarů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická

Únor 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Sada dvou tolarů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická
Sada dvou tolarů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická

Druhá emise z historického cyklu České mincovny Královské dvojice je zasazena do časů Otce vlasti. Dvojice stříbrných tolarů připomíná Karla IV. a Annu Svídnickou.

Karel IV. byl ženatý celkem čtyřikrát. Jednalo se o klasické středověké dynastické sňatky, a při výběru nevěsty tak vždy hrála stěžejní roli diplomacie. V případě třetí manželky Anny Svídnické šlo králi o získání vlivu ve Svídnicko-javorské državě – posledním samostatném slezském knížectví, které Lucemburkové neovládali. Panovník měl ale ještě jednu motivaci, která byla pravděpodobně ještě silnější. Bylo jí získání následníka trůnu, kterého se v předchozích dvou manželstvích nedočkal. Mladičká královna svého muže nezklamala a povila mu vytouženého mužského dědice – budoucího krále Václava IV. Narození syna bylo osobní událostí, ale zprávy o jeho příchodu na svět tehdy pozorně sledovala celá Evropa.

Společná averzní strana dvojice tolarů nese detaily tváří panovnického páru. „Dobové portréty Karla IV. a Anny Svídnické se naštěstí dochovaly. Dva z nich pocházejí ze stejné doby a jsou dílem téže ruky. Patří do unikátní řady kamenných portrétů v triforiu katedrály sv. Víta v Praze. V případě císaře je k dispozici ještě řada dalších podobizen, a to na freskách, v knižní malbě, na pečetích a mincích,“ vysvětluje autor cyklu akademický sochař Michal Vitanovský. Reverzní strana tolaru věnovaného králi předkládá polopostavu Karla IV. s panovnickými insigniemi a opisem POCHÁZÍME ZE STARÉHO RODU KRÁLŮ ČESKÝCH. „Jde o citaci z životopisu VITA CAROLI, ve kterém král osobně líčí svou cestu životem až do roku 1340 a objasňuje roli panovníka v tehdejším světě,“ dodává medailér. Reverzní strana královnina tolaru je věnována okamžiku křtu jejího syna. Výjev z náboženské ceremonie je doplněn opisem CÍSAŘOVNA ANNA – MATKA NÁSLEDNÍKA TRŮNU a datem narození Václava IV. 1361.

Sada dvou tolarů je uložena do elegantní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí postavy krále a královny stylizované do podoby šachových figurek. Součástí balení je také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 2x 40 mm, hmotnost: 2x 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
3.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_1
2019_Ag_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_2
2019_Ag_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_3
2019_Ag_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_4
2019_Ag_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_5