Stříbrná mince Na kolech - Škoda Felicia

Leden 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Na kolech - Škoda Felicia
Stříbrná mince Na kolech - Škoda Felicia

Nový cyklus pamětních mincí s názvem „Na kolech“ představuje ty nejzajímavější dopravní prostředky, které vznikly na území dnešní České republiky – automobily, motocykly i vlaky. První stříbrná mince České mincovny je věnována obdivovanému kabrioletu Škoda Felicia, který v roce 2019 slaví 60. narozeniny.

Když se roku 1957 návštěvníkům 3. ročníku Výstavy československého strojírenství představil kabriolet s označením Škoda 450, působil jako zjevení. Sportovní vzhled vozu zajišťovala pohledná karoserie. Oválná maska chladiče měla výraznou mřížku, záď byla dlouhá a nízká s velkým víkem zavazadlového prostoru a čelní okno se silným chromovaným rámem bylo výrazně zaoblené do stran. Kabriolet disponoval plátěnou stahovací střechou a záhy se začala dodávat i odnímatelná střecha vyrobená z laminátu. Podélně uložený čtyřválec o objemu 1 089 cm3 s výkonem 36,8 kW – 50 koní – při 5 500 otáčkách za minutu stačil na dosažení maximální rychlosti 128 km/h. Vůz vyvolal rozruch nejen na brněnském výstavišti, ale o měsíc později také na autosalonu v Londýně. Automobilka tehdy na stánek pozvala úřadující Miss USA Charlotte Sheffieldovou a o zájem odborné i laické veřejnosti bylo rázem postaráno. Škodu 450 bylo možné zakoupit na volném trhu za 42 000 Kč bez čekání na nákupní poukaz, dvě třetiny z 1010 vyrobených kusů však putovaly do západního Německa, Velké Británie a USA. Zájem byl mnohem větší, ale automobilka nestíhala dodávat. V roce 1959 pak došlo k modernizaci vozu, která spočívala zejména v nové přední nápravě s lichoběžníkovými rameny a vinutými pružinami. To, spolu s řadou dalších konstrukčních změn drobnějšího rázu, vedlo k přejmenování modelu na Škoda Felicia. Poslední otevřený vůz značky Škoda si zamilovali lidé po celém světě. Dodnes se s ním setkáváme na silnicích a jeho majitelé jsou na něj oprávněně hrdí.

Reverzní strana mince z ateliéru medailéra MgA. Martina Daška předkládá Felicii se staženou střechou doplněnou letopočty výroby 1959 až 1964 a – v návaznosti na název cyklu – detailem pneumatiky. V podobném stylu se nese i averzní strana mince, jejíž obvod je tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Mince, která vychází s oficiálním svolením automobilky Škoda Auto je uložena do výpravného balení, které obsahuje doprovodný text a dobové obrazové materiály.Autor: MgA. Martin Dašek / Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_Na_kolech_Felicie_blistr_1
2019_Ag_Na_kolech_Felicie_blistr_2
2019_Ag_Na_kolech_Felicie_blistr_3
2019_Ag_Na_kolech_Felicie_blistr_4
2019_Ag_Na_kolech_Felicie_blistr_5