Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno
Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno

Dějiny Masarykovy univerzity jsou příběhem českého vlastenectví, touhy po vzdělání i obětí, které naši předkové pokládali na oltář vědění. U příležitosti 100. výročí jejího založení vychází čtvrtá pamětní medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“ vyražená z ryzího stříbra.

Brány brněnské univerzity byly otevřeny krátce po vzniku Československa, avšak nešlo o spontánní výkřik revoluční doby. Tomáš Garrigue Masaryk, profesor Univerzity Karlovy a první československý prezident, již od 80. let 19. století zdůrazňoval potřebu soutěže ve vědeckém životě a upozorňoval, že jediná česká univerzita ke svému rozvoji nutně potřebuje konkurentku. Sídlem, které mohlo nové univerzitě poskytnout nejlepší podmínky pro rozvoj, bylo zemské hlavní město Brno. Jeho němečtí obyvatelé se však obávali, že česká univerzita oslabí jejich dominantní politické postavení. Nacionální konflikty tehdy vyvrcholily pouličními střety s tragickými následky a nová naděje svitla až s rozpadem staré monarchie. Univerzita se čtyřmi fakultami si rychle začala získávat renomé, ale doba jí nepřála. Do jejího rozvoje nejprve zasáhli nacisté, kteří ji uzavřeli a zavraždili řadu jejích profesorů a studentů. Po druhé světové válce, když se moci chopili komunisté, nebyla situace o mnoho lepší. Přejmenování na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně bylo jenom začátkem politických machinací a rozsáhlých perzekucí. Po roce 1989 naštěstí došlo k návratu ke svobodným pořádkům a brněnská univerzita se konečně mohla vrátit ke svému původnímu poslání. A že se jí to daří, dokazuje její dlouhodobé umístění v žebříčku nejlepších světových univerzit.

Zkušený medailér MgA. Martin Dašek věnoval averzní stranu medaile mužům, kteří stáli u vzniku univerzity – T. G. Masarykovi a prvnímu rektorovi Karlu Englišovi. Kompozici averzu doplňuje datum založení univerzity 28. 1. 1919. Reverzní strana pak předkládá vyváženou kompozici, která je složená z názvů univerzity a jejích současných devíti fakult a doplněná siluetou moravské metropole.

Každou medaili doprovází ještě speciální certifikát pravosti, který vypráví její příběh.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(500 ks)
1.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Masarykova_univerzita_proof_etue