Stříbrná medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc
Stříbrná medaile Národní hrdinové - Jan Palach a Jan Zajíc

Jan Palach a Jan Zajíc – to jsou jména neodmyslitelně spjatá s bojem proti komunistické moci. Protože oba studenti sdíleli stejné ideály a oba si zvolili mučednickou smrt v plamenech, objevují se společně na stříbrné pamětní medaili z cyklu České mincovny Národní hrdinové.

Jan Palach a Jan Zajíc se patrně za svého života nikdy nesetkali. Kdyby k jejich setkání došlo, nejspíše by si velice rozuměli, protože měli nejen podobné povahové rysy, ale i podobné generační pocity a zážitky. Oba zažili nástup reforem známých jako pražské jaro a oba byli svědky probouzení občanské společnosti, aby pak na vlastní oči sledovali, jak politické elity opustily deklarované reformní myšlenky a veřejnost podlehla nátlaku tím, že se začala přizpůsobovat „novým pořádkům“. Oba mladí muži pak dospěli k závěru, že mohou vyburcovat národ z letargie a přivést jej zpět na cestu, která povede k opětovnému získání svobody, formou výjimečného protestu – sebeupálením. Jejich čin nebyl sebevraždou, ale sebeobětováním za osvobození národa z područí obnovujících se totalitních mechanismů. Ostatně Jan Zajíc to trefně vyjádřil v závěru své poslední básně tímto zvoláním: „Ve jménu života vašeho! – Hořím!

Právě tyto verše zvěčnil akademický sochař Jiří Dostál na reverzní straně medaile. Doplnil je plamenem, do kterého zakomponoval pěticípou hvězdu. Averzní strana pak nese tváře obou mladých mužů, jejich příjmení a společné křestní jméno. Data narození na averzu korespondují s daty úmrtí na reverzu.

Stříbrná medaile je uložena do speciálního balení v podobě knížky, která ukrývá tematické pojednání z pera uznávaného historika PhDr. Petry Koury, Ph.D.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Jan_Palach_a_Jan_Zajic_blistr_1
2019_Ag_medaile_Jan_Palach_a_Jan_Zajic_blistr_2
2019_Ag_medaile_Jan_Palach_a_Jan_Zajic_blistr_3
2019_Ag_medaile_Jan_Palach_a_Jan_Zajic_blistr_4