Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Zpěvák

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Zpěvák
Stříbrná uncová medaile Karel Gott - Zpěvák

Když v roce 2013 vyšly pamětní medaile České mincovny s motivem pětasedmdesátých narozenin Karla Gotta, setkaly se s bezprecedentním ohlasem, a to u sběratelů i široké veřejnosti. O pět let později – v roce 2018 – se Karel Gott objevuje v ryzím stříbře znovu. U příležitosti jeho blížících se osmdesátých narozenin se v nové třídílné minisérii postupně představí coby zpěvák, malíř a fenomén.

První z trojice medailí, která vzdává hold Karlu Gottovi – zpěvákovi – připomíná ještě jedno kulaté jubileum. V roce 1968 působil Karel Gott na hudební scéně už deset let, ale k dokonalosti mu stále něco chybělo. Přál si píseň, se kterou by mohl vyrazit na mezinárodní hudební festival, který se toho roku konal v brazilském Riu. Vyzval proto své přátele – skladatele Karla Svobodu a textaře Jiřího Štaidla –, aby ji pro něj stvořili. „Koupili jsme si litr Myslivce, pili jsme a udělali jsme dobře. Ke čtvrté hodině ranní Jirka najednou vyřkl dvě slova: „Lady Carneval.“ Já sedl ke klavíru a za deset minut bylo hotovo,“ vzpomínal Karel Svoboda. Píseň před padesáti lety v Riu de Janeiru nejen zazněla, ale dočista ho opanovala. Vyhrála hudební festival, byla přeložena do šestatřiceti jazyků a stala se tím nejlepším, co může zlatá éra české hudby 60. let nabídnout.

Mgr. Petr Horák – jablonecký medailér, pedagog a spoluautor Gottovy medaile z roku 2013 – věnoval averzní stranu ražby dobovému portrétu zpěváka doplněnému jeho podpisem a symbolickým zlatým slavíkem. Reverzní strana pak náleží opěvované Lady Carneval, které Petr Horák přisoudil podobu brazilské karnevalové tanečnice. Kompozici reverzu dotváří ještě notová osnova s letopočtem 1968.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
2.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_medaile_Karel_Gott_malir_a_fenomen_navrh
2018_Ag_medaile_Karel_Gott_zpevak_etue_navrh