Sada stříbrných replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby

Červenec 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Sada stříbrných replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby
Sada stříbrných replik československých mincí a medaile Jiřího Harcuby

V roce 2018 si připomínáme 90. výročí narození a 5. výročí úmrtí akademického sochaře Jiřího Harcuby. Světově proslulému umělci a jeho nezaměnitelnému stylu vzdává hold pamětní sada čtyř stříbrných ražeb České mincovny.

Jiří Harcuba pocházel z Harrachova a rodinná tradice ho zavedla ke sklu. V Novosvětské sklárně se vyučil rytí, pokračoval na Sklářské škole v Novém Boru a poté v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. K medailérství se dostal v uvolněné atmosféře 60. let, která změnila poměry při vydávání mincí. Hned první Harcubovou realizací se stala československá pětikoruna uvedená do oběhu v roce 1966 a počínaje rokem 1968 Harcuba nevynechal žádnou soutěž vypsanou státní bankou. Záhy byl však tehdejším režimem odsouzen k odnětí svobody pro trestný čin pobuřování, který spočíval v autorství stříbrné medaile, na níž vyjádřil svůj nesouhlas s okupací Československa „spřátelenými vojsky“. I poté, co se stal nepohodlným, však pokračoval v medailérské tvorbě. Řada jeho návrhů v anonymních bankovních soutěžích zvítězila, ale po zjištění, kdo je jejich autorem, byla z ideologických důvodů dána přednost jiným umělcům. Harcubova pětikoruna přesto zůstala v oběhu. Její motiv se – s mírnou obměnou – objevil na federativní pětikoruně z roku 1991 a nakonec posloužil i jako předloha pro českou pětikorunu z roku 1993, která nám dodnes cinká v kapsách…

Sadu tvoří čtveřice stříbrných ražeb. První má podobu repliky socialistické pětikoruny z roku 1966, další dvě vycházejí z Harcubových nerealizovaných soutěžních návrhů mincí s nominálními hodnotami 1 a 2 Kčs. Tyto ražby vytvořila podle originálních modelů zapůjčených Českou národní bankou medailérka Petra Brodská, DiS.

Závěrečným dílem skládanky je pak pamětní medaile věnovaná osobnosti a dílu Jiřího Harcuby. Akademický sochař Jiří Dostál – Harcubův student a přítel – umístil na averzní stranu umělcův portrét z profilu a reverzní stranu věnoval motivům z jeho nejznámějších děl – ramenům jeřábů z oběžné pětikoruny a trize z pamětní mince vydané u příležitosti 100. výročí položení základního kamene Národního divadla.

Součástí každé sady jsou luxusní dřevěná etue ozdobená Harcubovým autoportrétem, fotopříloha a certifikát pravosti.Autor: Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 28 mm, hmotnost: 4x 13 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
4.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_1
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_2
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_3
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_4
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_etue_5
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_1
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_2
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_3
2018_Ag_sada_ctyr_medaili_Harcuba_proof_medaile_4