Sada dvou stříbrných medailí Vznik ČSR - Odvěký sen se stal skutkem

Září 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Sada dvou stříbrných medailí Vznik ČSR - Odvěký sen se stal skutkem
Sada dvou stříbrných medailí Vznik ČSR - Odvěký sen se stal skutkem

V roce 2018 slavíme 100. výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků. Přestože se cesty obou slovanských národů nakonec rozdělily, společnou historii nám nikdo nevezme. Důkazem je pamětní sada dvou stříbrných medailí, která je společným dílem jablonecké České mincovny a slovenské Mincovny Kremnica.


Málokdo si dokáže představit, jaké pocity vyvolalo vyhlášení vzniku nezávislého Československa. Jak dokazuje reportáž Lidových novin z 28. října 1918, panovaly obavy, aby národ nedal průchod vlasteneckým vášním: „Na Václavském náměstí v hodinách poledních došlo k ohromným projevům radosti. Všude bylo nejvyšší rozrušení a vůz, v němž seděli Švehla, Rašín, Soukup a Stříbrný, byl obklopen vzrušeným zástupem. Zástupcové Národního výboru sdělili zástupům ustavení vlády a žádali lid, aby ode dneška dbáno bylo bezpodmínečně rozkazů Národního výboru a aby zachoval se všude pořádek. Projevy tyto byly přijaty s jásotem. Každý učinil zajisté vše, aby této chvíle nebyl porušen význam dneška žádnými nepřístojnostmi a výstřednostmi. Svrchovaný zájem národa toho vyžaduje. Nejživěji bylo u sochy sv. Václava před museem. Tam byly největší zástupy lidu, soustředěn veškerý život, na stupních sochy mluvili řečníci, mezi nimi také posl. Zahradník. Řeči jich byly provázeny neutuchajícím jásotem. Řečníci provolávali slávu svobodě a nabádali lid k pořádku. Národní výbor vydal vybídnutí k zachování klidu. Za neutuchajícího jásotu a zpěvu zdobila se dnes celá Praha prapory. Rozjařená mládež jala se strhovati rakouské orly z budov. Strážníci k tomu přihlíželi klidně. S vojenským velitelstvím bylo ujednáno, že nepodnikne nic proti lidu a bude dbát pořádku. Jen maďarský plukovník na zprávu, že vojákům a důstojníkům mládež strhovala násilně kokardy, vyslal ozbrojený oddíl a prohlásil, že nebude poslouchat nikoho jiného než rozkazů z Vídně. Národní výbor i s tímto důstojníkem ujednal klid. K večeru rozešly se po městě hudební kapely, které vyhrávaly v čele průvodu jásajícím davům…“

První medaile v sadě, jejímž autorem je český medailér ak. soch. Michal Vitanovský, připomíná právě tyto okamžiky. Reverzní strana předkládá muže stojícího na žebříku, který z budovy strhává štít s habsburským orlem a podává ho jásajícímu davu. Averzní strana je věnována heraldickým znakům Čech, Moravy, Slezska a Slovenska a řadě lipových lístků. Kompozici obou stran doplňují nápisy VZNIK ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY, 28. 10. 2018.

Autorem druhé medaile v sadě je slovenský medailér Štefan Novotný. Kompozice obou stran odpovídá československé vlajce. Reverzní strana vzdává hold hlavním městům národů Čechů a Slováků – Praze a Bratislavě – i jejich hradům a řekám. Averzní strana nese nejen symboly Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi, ale také staré monarchie – dvouhlavého orla dělí vedví linie mezi barvami na vlajce nové republiky. Nápisy na obou stranách uvádějí ČESKOSLOVENSKO, 100. VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA, 1918, 2018.

Výjimečná mezinárodní sada je uložena do elegantní dřevěné etue ozdobené tematickou grafikou.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský/Š. Novotný
Razila: Česká mincovna a.s., Mincovna Kremnica š.p.

Průměr: 2x 40 mm, hmotnost: 2x 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
3.350 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_sada_medaili_Odveky_sen_Proof_etue_1
2018_Ag_sada_medaili_Odveky_sen_Proof_etue_2
2018_Ag_sada_medaili_Odveky_sen_Proof_medaile_1
2018_Ag_sada_medaili_Odveky_sen_Proof_medaile_2