Stříbrná mince Ferda Mravenec

Listopad 2018 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Ferda Mravenec
Stříbrná mince Ferda Mravenec

Příběhy vynalézavého a nebojácného Ferdy Mravence nás baví už 85 let. Kreslená postavička spisovatele Ondřeje Sekory se při této příležitosti objevuje na první stříbrné minci z pětidílné sběratelské minisérie České mincovny.

Na stránkách knih a komiksů, ale také ve filmech a seriálech čekají na mravence s puntíkovaným šátkem, který si hravě poradí s pracemi všeho druhu, nejrůznější dobrodružství. Prožívá románek s krásnou, ale namyšlenou slečnou Beruškou, je zajat zlými rezavými mravenci a přinucen sloužit čmelákovi, střevlíkovi, potápníkovi a mravkolvovi, pečuje o larvy chrostíků i mravenců, dá za vyučenou nabručenému šnekovi, krotí divoké mšice nebo organizuje hmyzí olympiádu. Přestože se všechny tyto příhody odehrávají v pohádkovém mikrokosmu, odrážejí nálady, které panovaly ve společnosti v době jejich vzniku. Zatímco v atmosféře mnichovské krize na konci 30. let se Ferda připravuje na válku, v poválečných 50. letech je plný budovatelského nadšení.

Reverzní strana pamětní ražby předkládá plastické vyobrazení charakteristické dvojrozměrné postavičky. Je dílem medailérky Ireny Hradecké, DiS., která má s pohádkovými mincemi bohaté zkušenosti. Averzní strana pak nese jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok emise mince 2018 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Každá mince je zasazena do speciálního sběratelského alba s ilustracemi Ondřeje Sekory, kam si budete moci uložit ještě další čtyři mince s Ferdou, Broukem Pytlíkem, Beruškou a šnekem.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(600 ks)
1.240 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_1_NZD_Ferda_Mravenec_Ag_proof_blistr_1
2018_1_NZD_Ferda_Mravenec_Ag_proof_blistr_2
2018_1_NZD_Ferda_Mravenec_Ag_proof_blistr_3
2018_1_NZD_Ferda_Mravenec_Ag_proof_blistr_4