Sada tří stříbrných mincí 100 let od konce první světové války

Listopad 2018 - Pamětní mince ČM - Sada tří stříbrných mincí 100 let od konce první světové války
Sada tří stříbrných mincí 100 let od konce první světové války

Na první světovou válku se dnes – ve stínu té druhé – často neprávem zapomíná. Česká mincovna se to u příležitosti 100. výročí jejího konce rozhodla napravit prostřednictvím sady tří stříbrných pamětních mincí.

„Velká válka“ byla konfliktem, jaký lidstvo do té doby nepoznalo, a na čtyři roky pekla, které se rozpoutaly v roce 1914, nemohl být nikdo připraven. Na vojáky nečekaly pestrobarevné uniformy, blyštivé kyrysy, okázalé klobouky ani pravidelné formace jako za napoleonských válek, které skončily o 100 let dříve. Spadli rovnýma nohama do nekonečného bludiště zákopů tvořených bahnem, ostnatým drátem a oblaky hořčičného plynu. Statisíce mužů v nich umíraly, aniž by se fronta posunula o jediný metr. Tehdy vstoupily do hry tanky, které měly patovou situaci ukončit. Přitom neuplynulo tolik času od chvíle, kdy britský premiér tyto válečné stroje označil za „příliš brutální pro použití proti lidem“… Válka však nebyla vedena jenom na zemi. Přinesla s sebou nevídaný technologický pokrok, který učinil bojiště také z oblohy. Rytíři nebes, kteří se ve svých letounech zprvu uctivě zdravili, vyměnili gentlemanské způsoby za kulomety a vzducholodě, které měly být revolučním prostředkem dopravy, shazovaly bomby na bezbranné civilní obyvatelstvo… Na moři sice lidstvo válčilo po tisíce let, ale i tady velká válka přišla s něčím novým. Větší nebezpečí než ocelové křižníky brázdící hladinu začala představovat podmořská plavidla, která rozpoutala neomezenou ponorkovou válku. A právě jedna taková ponorka, která potopila zaoceánský parník Lusitania, změnila směřování dějin. Smrt více než tisícovky civilistů pobouřila svět, zavedla do boje Spojené státy americké a vychýlila misky pomyslných mocenských vah. Velká válka skončila 11. listopadu 1918 a svět si mohl oddechnout. Alespoň na malou chvíli…

Medailér Luboš Charvát, autor trojdílné sady, věnoval reliéf jednotlivých ražeb třem válečným výjevům, které symbolizují ukončení nepřátelství na zemi, na moři a ve vzduchu. Na mincích najdete dojemný moment, kdy pěšáci z opačných stran fronty sdílejí čutoru, dále ponorku plující po boku křižníku a nakonec dvojici charakteristických dvouplošníků. Společným rysem, který propojuje všechny tři mince, jsou siluety mírových holubic. Holubice se objevuje také na společné averzní straně, která předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí) – jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 2 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2018.

Sada mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí tematická rytina.Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 3x 37 mm, hmotnost: 3x 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
4.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_1
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_2
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_3
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_4
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_5
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_6
2018_3x2_NZD_Konec_1._svetove_valky_Ag_proof_7