Stříbrná desetiuncová mince Vznik Československa

Říjen 2018 - Pamětní mince ČM - Stříbrná desetiuncová mince Vznik Československa
Stříbrná desetiuncová mince Vznik Československa

V roce 2018 slavíme 100. výročí vzniku Československa a při této příležitosti vychází celá řada tematických ražeb určených především sběratelům. Vysokohmotnostní mince České mincovny, která je vyražená z deseti trojských uncí ryzího stříbra, však zaujme také investory.

Stříbro k české historii neodmyslitelně patří. Podle pověstí bylo na našem území dobýváno už v 7. století, ale skutečný rozmach těžby stříbrné rudy nastal ve 13. a 14. století. Bohatá ložiska byla nalezena v Jihlavě, Kutné Hoře, Jáchymově a mnoha dalších městech, která se tím proslavila. Intenzivní těžba pak vedla k vydávání speciálních právních norem upravujících nakládání s drahým kovem, které se staly prvními svého druhu v Evropě. Zároveň s doly vznikaly mincovny a mince, jejichž věhlas přesáhl hranice českých zemí. První stříbrné mince – denáry – se u nás razily v 10. století. Ve 13. století je nahradily brakteáty a od 14. století se platilo groši, které byly natolik hodnotné, že se běžně používaly i v okolních zemích. V 16. století se pak u nás začaly razit tolary. Jejich výjimečná kvalita a vysoký obsah stříbra způsobily, že jejich jméno vstoupilo do dějin a zkomolený dolar je dnes nejznámější měnou na světě…

V dolarech je udávána také nominální hodnota mincí České mincovny. Reverzu ražby z ateliéru akademického sochaře Zbyňka Fojtů dominuje takzvaný „veliký znak republiky Československé“. Má podobu dvou českých lvů, kteří drží znaky Čech, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Moravy, Slezska, Těšínska, Opavska a Ratibořska. Štítonoše doplňuje stuha s národním heslem PRAVDA VÍTĚZÍ zavěšená na lipových ratolestech. Kompozici reverzu uzavírá opis VZNIK ČESKOSLOVENSKA s datem 28. 10. 2018. Averzní strana mince pak náleží ostrovu Niue, který je poskytovatelem zahraniční licence pro její ražbu, a jeho atributům v podobě portrétu panovnice Alžběty II., roku emise 2018 a nominálu 25 DOLLARS (NZD).

Emisní náklad čítá pouhých 400 kusů desetiuncových stříbrných mincí.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 75 mm, hmotnost: 311 g (10 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(400 ks)
11.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_25_NZD_Vznik_CSR_Ag_standard_etue_1
2018_25_NZD_Vznik_CSR_Ag_standard_etue_2
2018_25_NZD_Vznik_CSR_Ag_standard_etue_3
2018_25_NZD_Vznik_CSR_Ag_standard_etue_4
2018_25_NZD_Vznik_CSR_Ag_standard_mince