Sada dvou stříbrných mincí Zlatá růže od papeže

Říjen 2018 - Pamětní mince ČM - Sada dvou stříbrných mincí Zlatá růže od papeže
Sada dvou stříbrných mincí Zlatá růže od papeže

Zlatá růže je unikátním posvěceným klenotem vyrobeným z ryzího zlata, který papež uděluje jako zvláštní vyznamenání a vyjádření přízně Svatého stolce. Dvojice stříbrných mincí zkrášlených selektivním pozlacením připomíná dvě takové růže, které najdeme na území České republiky.

V současnosti jsou zlatými růžemi oceňována především jedinečná náboženská místa. To je i případ Velehradské baziliky (proslulého poutního místa, které je součástí prastarého cisterciáckého kláštera), jejíž význam vyzdvihl papež Jan Pavel II. Zlatou růží se může pyšnit pouhých šest dalších bazilik na celém světě. V minulosti však byli zlatými růžemi obdarováváni především mimořádně zbožní lidé. Podle některých pramenů lze tuto tradici vystopovat až do časů Karla Velikého na přelomu 8. a 9. století. O tisíc let později – v 19. století – byla zlatou růží vyznamenána rakouská císařovna Marie Anna Savojská, manželka Ferdinanda I. Dobrotivého. Panovnický pár měl vřelý vztah k českým zemím, obzvláště k Praze, a v roce 1874 císařovna svou růži odkázala katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Unikátní empírový klenot je dodnes součástí Svatovítského pokladu.

Medailérka Mária Filová, DiS., autorka pamětní sady, věnovala reverzní strany mincí dvěma svatostánkům. Čelní pohledy na Velehradskou baziliku a Svatovítskou katedrálu doplňují papežské růže, které se nacházejí v jejich držení. Od zbytku reliéfu jsou růže odlišeny atraktivním selektivním pokovením ryzím zlatem. Averzní strany pak náleží nezbytným náležitostem ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD). Kompozici averzních stran doplňují ještě dekorativní prvky charakteristické pro obě náboženské stavby.

Sada je uložena do luxusní dřevěné etue spolu s ilustrovaným certifikátem pravosti.Autor: ak. mal. Vladimír Pavlica
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 2x 30 mm, hmotnost: 2x 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag, selektivní pokovování
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
2.380 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_2x1_NZD_Ag_Ruze_od_papeze_etue_1
2018_2x1_NZD_Ag_Ruze_od_papeze_etue_2
2018_2x1_NZD_Ag_Ruze_od_papeze_etue_3
2018_2x1_NZD_Ag_Ruze_od_papeze_mince_1
2018_2x1_NZD_Ag_Ruze_od_papeze_mince_2