Stříbrná mince 1 NZD Ohrožená příroda - Tolije bahenní

Říjen 2018 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince 1 NZD Ohrožená příroda - Tolije bahenní
Stříbrná mince 1 NZD Ohrožená příroda - Tolije bahenní

Od roku 2013 vydávala Česká mincovna každoročně čtyři kolorované stříbrné mince jako trvalou upomínku na nenávratně mizející zástupce z řad rostlinné a živočišné říše, se kterými se můžeme setkat na území České republiky. V roce 2018 je tato čtveřice poslední a série Ohrožená příroda se loučí svou dvacátou čtvrtou ražbou, které vévodí tolije bahenní.

Tolije bahenní je jediným zástupcem svého rodu rostoucím v České republice. Zatímco latinské rodové jméno půvabné byliny „Parnassia“ odkazuje na řecké pohoří, které bylo sídlem múz, české rodové jméno „tolije“ vychází ze staroslovanského výrazu pro konejšení bolesti. V minulosti se jí přezdívalo „srdečník“ a v lidovém léčitelství se používala k léčení srdečních chorob. Bělostné korunní lístky tolije vynikají zřetelnou žilnatinou, díky níž květ působí dojmem dokonale symetrického uměleckého díla. Zajímavostí je, že za slunečného počasí květ voní medem a na večer nebo za deštivého počasí je bez vůně. Tolije miluje vlhko a chlad a v České republice na ni narazíme jen vzácně – v několika málo roztroušených podhorských a horských oblastech. K úbytku její populace došlo v důsledku odvodňování zemědělských půd.

Reverzní strana mince, která je tradičně dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá květ byliny v živých barvách, kterých je docíleno technologií tamponového tisku. Kompozici reverzu doplňuje skleněný šatonek a opis uvádějící české a latinské jméno: TOLIJE BAHENNÍ – PARNASSIA PALUSTRIS L. Averzní strana, kterou zdobí rostlinné motivy, pak nese nezbytné atributy ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci pro vydávání vlastních mincí. Tyto náležitosti se skládají ze jména a profilu královny Alžběty II., roku emise 2018 a nominální hodnoty mince 1 DOLLAR (NZD).

Každá mince z cyklu Ohrožená příroda je uložena do výpravného ilustrovaného balení. Nezapomeňte, že kompletní kolekci si můžete uložit do praktických sběratelských boxů, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.295 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_1_NZD_Ohrozena_priroda_Tolije_bahenni_Ag_proof_blistr_1
2018_1_NZD_Ohrozena_priroda_Tolije_bahenni_Ag_proof_blistr_2
2018_1_NZD_Ohrozena_priroda_Tolije_bahenni_Ag_proof_blistr_3
2018_1_NZD_Ohrozena_priroda_Tolije_bahenni_Ag_proof_blistr_4
2018_1_NZD_Ohrozena_priroda_Tolije_bahenni_Ag_proof_blistr_5