Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Česká filharmonie

Říjen 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Česká filharmonie
Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Česká filharmonie

Česká filharmonie se právě před 100 lety stala kulturním vyslancem mladé republiky. Svou činností podporovala vlastenecké myšlenky a v nejtěžších chvílích národa zvyšovala jeho sebevědomí. Právem jí proto náleží třetí stříbrná medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“.

Během více než stodvacetileté historie se v čele orchestru i na jednotlivých partech vystřídalo mnoho tvůrčích osobností, které budovaly jeho jméno u nás i ve světě. Například hned první koncert se 4. ledna 1896 odehrál pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka a v bouřlivých čtyřicátých letech dvacátého století byl šéfdirigentem České filharmonie světoznámý Rafael Kubelík. Především ale nelze opomenout jméno Václava Talicha. Přestože za sebou měl působení v Berlíně, Oděse, Tbilisi, Lublani, Lipsku, Miláně a Plzni, nebyl v roce 1918 v Praze příliš známý. I tak se mu naskytla příležitost dirigovat Českou filharmonii. Když památného 28. října 1918, kdy se v Praze vyhlašovalo svobodné Československo, řídil zkoušku symfonické básně Josefa Suka Zrání, vtrhl do Obecního domu jednatel České filharmonie Hubička. „Máme svobodu! Všecko na ulici!“ vykřikoval. Talich mu ve víru dirigování odvětil: „To je sice hezké, ale my musíme zkoušet.“ Až později, když vlasteneckou radost v ulicích uviděl na vlastní oči, pocítil význam toho, co se vlastně děje. Na prvním koncertu České filharmonie v Československé republice, který se odehrál o dva dny později, pak uspělo nejen Zrání, ale i Václav Talich. Příběh České filharmonie pokračuje dodnes – píše ho přes sto dvacet hudebníků šestnácti nástrojových skupin v nezaměnitelné souhře s jedinečným pojetím každého nového dirigenta.

Reliéf pamětní medaile je již tradičně dílem MgA. Martina Daška. Reverzní stranu věnoval polopostavě Václava Talicha obklopené jeho jménem a životními letopočty. Na averzní stranu umístil detailní pohled na Smetanovu síň Obecního domu, která hostila zkoušku Sukova Zrání, obrys první republiky a také slovní výměnu, která proběhla mezi jednatelem filharmonie Hubičkou a dirigentem Talichem.

Součástí každé stříbrné medaile je speciální certifikát původu, který vypráví příběh, jenž se odehrál před 100 lety.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_medaile_Ceska_filharmonie_1_Oz_proof_etue