Stříbrná medaile Vznik Československa

Říjen 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Vznik Československa
Stříbrná medaile Vznik Československa

V prestižní soutěži České národní banky na návrh 10000Kč zlaté mince s motivem 100. výročí vzniku Československa získal první místo Mgr. Petr Horák. Bankovní rada se však rozhodla nepotvrdit rozhodnutí odborné komise a vybrala si pro zlatou minci jiný motiv. Byla by věčná škoda, kdyby se moderně pojaté dílo Petra Horáka nedočkalo realizace, a tak vychází v podobě stříbrné pamětní medaile.

Sen Čechů a Slováků o vymanění se zpod nadvlády Vídně a Budapešti se v říjnu roku 1918 stal skutečností. Slovákům se podařilo odtrhnout území Slovenska od Uherska a zabránit definitivnímu zániku národního bytí. A Češi se dočkali vytoužené obnovy státnosti. Společně jsme pak prožili těžké, ale i radostné chvíle a na roky bratrství vzpomínáme – navzdory nynější samostatnosti – s radostí. Vždyť naše národy dodnes spojují podobné kultury, jazyky a myšlení, které jsou symbolem našeho věčného přátelství. Existence první Československé republiky nás dnes oprávněně naplňuje hrdostí. Stát, který vznikl právě před jedním stoletím, totiž umožnil nejen kulturní vzestup našich národů, ale také zformoval základy demokratické politiky, na něž – společně i samostatně – stále navazujeme.

V reliéfu ražby zkušeného medailéra a pedagoga se v originální čtvercové kompozici objevují mapa Československa, lipová ratolest, státní vlajka a naše heraldická zvířata.

Nenechte si ujít umělecké dílo, které v konkurenci 34 dalších výtvarných návrhů předních umělců z Česka i Slovenska oslovilo odborníky České národní banky, České mincovny a Historického ústavu Akademie věd České republiky.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_medaile_Vznik_Ceskoslovenska_proof_etue