Stříbrná mince České tenisové legendy - Jana Novotná

Červen 2018 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince České tenisové legendy - Jana Novotná
Stříbrná mince České tenisové legendy - Jana Novotná

„Když Jana Novotná v roce 1993 prohrála ve finále Wimbledonu se Steffi Grafovou, já jsem po zápase brečel. Ona za mnou přišla a říkala: »Pane Kodeš, nebrečte, já to tady stejně jednou vyhraju.« A pak, za pět let, Wimbledon opravdu vyhrála, tak vzpomíná na nedávno zesnulou tenistku Jan Kodeš – propagátor série stříbrných pamětních mincí České mincovny České tenisové legendy.

Jedna z nejlepších českých tenistek proslula vynikající útočnou hrou u sítě a dominovala na všech grandslamových turnajích, kde získala dohromady 16 titulů. Byla oporou vítězného družstva, které v roce 1988 získalo Fed Cup. V roce 1997 stanula na druhém místě světového žebříčku a ve stejném roce zvítězila na závěrečném turnaji mistryň v New Yorku, a to v obou kategoriích. Na olympijských hrách získala dvě stříbrné medaile ve čtyřhře (1988, 96) a bronzovou medaili ve dvouhře (1996). Třikrát se probojovala do finále wimbledonské dvouhry a v roce 1998 v něm zvítězila. Tenisu obětovala vše – milovala ho a naprosto se mu oddala. Celý svět okouzlila svou pílí, cílevědomostí, disciplínou a profesionalitou, ale také svými emocemi. Nečekaná zpráva o tom, že ve věku pouhých 49 let podlehla rakovině, proto zasáhla její fanoušky a kolegy nejen doma, ale také v zahraničí.

Autorem tenisové mince se již tradičně stal MgA. Martin Dašek, zkušený medailér-portrétista. Na averzní stranu umístil portrét Jany Novotné, která triumfálně svírá wimbledonskou trofej. Tenistku obklopuje opis složený z anglického textu „CZECH TENNIS LEGEND JANA NOVOTNA“ a letopočtů jejího uvedení do tenisové síně slávy a vítězství ve Wimbledonu, WTA a Fed Cupu. Sportovní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – státní znak, portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (WST) a rok emise 2018. Kompozici averzu dotváří ještě nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS“.Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.590 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2018_2_WST_Jana_Novotna_Ag_proof_1_etue
2018_2_WST_Jana_Novotna_Ag_proof_2_certifikat
2018_2_WST_Jana_Novotna_Ag_proof_3_certifikat