Stříbrná medaile Národní hrdinové - Heliodor Píka

Květen 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Národní hrdinové - Heliodor Píka
Stříbrná medaile Národní hrdinové - Heliodor Píka

Cyklus České mincovny „Národní hrdinové“ je v roce 2018 věnován mužům, kteří bojovali za svobodu Československa v obou světových válkách a položili životy na oltář svobody. Druhá stříbrná medaile vzdává hold Heliodoru Píkovi.


Generál Heliodor Píka vždy nadřazoval zájmy národa svým vlastním. Vojenskou kariéru – ať už to byla zdravotnická služba v československých legiích za první světové války, zpravodajská činnost na Balkáně nebo následná diplomatická mise v SSSR za druhé světové války – vždy pojímal především jako službu vlasti. Není proto divu, že po roce 1945 se zásadový demokrat stal trnem v oku komunistům a jejich plánům na ovládnutí Československa. Už za války, kdy v Sovětském svazu prosazoval československé zájmy, dával komunistům jasně najevo, že se nestaneme jejich nástrojem. To totalitní režim, který se v Československu roku 1948 dostal k moci, nehodlal tolerovat a ve vykonstruovaném procesu Heliodora Píku obvinil z vlastizrady a odsoudil k smrti. Generál svůj nespravedlivý osud přijal s klidem a nadějí, že jeho smrt přinese národu, který si již tolik vytrpěl, zasloužené smíření a klid. „Jsem přesvědčen, že kdyby československá armáda měla v roce 1948 více takto charakterově pevných a obětavých důstojníků – a méně kariéristických a lokajských figurek –, nemusela se naše země ocitnout pod vládou Stalinova impéria,“ říká odborník na české dějiny PhDr. Petr Koura, Ph.D.

Averzní straně medaile vévodí portrét Heliodora Píky v generálské čepici, který je obklopen proofovou plochou, jejíž obrys připomíná oprátku, a opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT a VLASTENEC. Generálův krk přetíná text POPRAVEN 1949. „V dolní části reverzní strany je na proofovém pozadí položená lipová ratolest z insignií na límci vojenské uniformy. Nad ní se nachází volná kompozice symbolů totality – srpu a kladiva –, do níž je zakomponován text VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY známý z knihy autorů Benčíka a Richtera z roku 2006,“ dodává přední medailér.

Stříbrná medaile je uložena do speciálního balení v podobě knížky s odborným pojednáním o životě Heliodora Píky z pera Petra Koury.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Heliodor_Pika_blistr_1
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Heliodor_Pika_blistr_2
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Heliodor_Pika_blistr_3
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Heliodor_Pika_blistr_4
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Heliodor_Pika_blistr_5