Stříbrná mince Fantastický svět Julese Verna - Ponorka Nautilus

Leden 2018 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Fantastický svět Julese Verna - Ponorka Nautilus
Stříbrná mince Fantastický svět Julese Verna - Ponorka Nautilus

Jules Verne uchvátil v 19. století celý svět příběhy neobyčejných vynálezů, které předběhly svou dobu. A přestože je dnes již leckdy považujeme za samozřejmost, rádi se k nezapomenutelným dobrodružstvím vracíme. Na první výpravu do „Fantastického světa Julese Verna“ vás zavede stříbrná mince z nové minisérie České mincovny, která je věnována ponorce Nautilus.

Legendární podmořské plavidlo využívá tajuplný kapitán Nemo k boji proti pozemským tyranům, tedy světovým koloniálním mocnostem. Zahořklý muž, jehož jméno znamená v latině Nikdo, je totiž ve skutečnosti bojovníkem z Indie, která byla po staletí v nevlídném područí Anglie. Nemovy oběti se dlouho mylně domnívaly, že na ně zaútočilo neznámé agresivní zvíře – lodě totiž potápěl prostřednictvím obrněné přídě ponorky, kterou prorazil jejich bok. Až americká výprava, která se kovovou nestvůru pokusila harpunovat, zjistila, s čím má tu čest… Tak začíná příběh francouzského románu „Dvacet tisíc mil pod mořem“. Vernův popis ponorky je v něm natolik přesný, že by mohl pasovat i na současný stroj – nechybí jí systém balastních nádrží, lodní šroub poháněný elektromagnety, sodíkové bateriové články či zařízení na výrobu kyslíku elektrolýzou vody. To vše již v roce 1870. Jak se to Vernovi povedlo předpovědět? Vedle bezbřehé představivosti totiž oplýval mimořádnou zvídavostí. Zajímal se o technologický pokrok, pečlivě studoval model francouzského podmořského plavidla Plongeur na světové výstavě v Paříži roku 1867 a jistě mu neunikl osud konfederačního plavidla Hunley, které v roce 1864 za americké občanské války provedlo první úspěšný podvodní útok v historii.

Autorem dobrodružné pamětní mince je úspěšný medailér Asamat Baltaev, DiS. Reverzní straně vévodí NAUTILUS uvězněný v sevření obří krakatice – jedna z klasických scén románu. Averzní strana mince je pak přehlídkou vynálezů, které se v minisérii „Fantastický svět Julese Verna“ postupně objeví – vedle ponorky Nautilus na ní najdete vzdušnou loď Albatros, mechanického parního slona a měsíční dělo Columbiad. To vše je poutavě propojeno s atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2018.

Součástí čtyřdílné minisérie je také stylová sběratelská krabička – je vyrobena z plechu, ozdobena tematickým potiskem a její součástí je ilustrovaná příloha. Rovněž ji najdete v nabídce České mincovny.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.550 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_1_NZD_Jules_Verne_ponorka_Nautilus_Ag_proof_etue