Stříbrná medaile Národní hrdinové - Bedřich Homola

Leden 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Národní hrdinové - Bedřich Homola
Stříbrná medaile Národní hrdinové - Bedřich Homola

První ročník stříbrných medailí České mincovny z cyklu „Národní hrdinové“ připomněl filozofa, dva výsadkáře a ekonoma. V roce 2018 se postupně představí hned tři legionáři a bojovníci, kteří padli v boji proti totalitním režimům. Prvním z nich je generál Bedřich Homola.

Českoslovenští legionáři představují výjimečnou skupinu mužů, na jejichž příbězích lze ukázkově sledovat naše dějiny 20. století. Nejprve se během první světové války dobrovolně přihlásili do vojenských jednotek neexistujícího společného státu Čechů a Slováků, kde svým obdivuhodným vojenským vystoupením přispěli k jeho mezinárodnímu uznání. Poté budovali nejen armádu samostatné republiky, ale také její demokratické prostředí. Jednalo se o elitu národa, a to nejen vojenskou, ale i diplomatickou, uměleckou a v neposlední řadě též politickou. Svůj pevný charakter legionáři prokázali i v době druhé světové války, kdy opět vystoupili na obranu své vlasti. Po nacistické okupaci se řada z nich zapojila do domácího odboje a posléze skončila na popravištích. Byl mezi nimi i muž s přezdívkou „Ataman“, který stanul v čele podzemní armády nazvané Obrana národa. „Generála Bedřicha Homolu považuji za jednoho z příslovečných zapomenutých hrdinů našich novodobých dějin. Fascinující byla nejen jeho odvaha, ale také připravenost přinést v boji za svobodu své vlasti i oběť nejvyšší. Na Homolovi obdivuji rovněž jeho mimořádný politický rozhled, díky kterému dokázal situaci v protektorátu analyzovat lépe nežli řada profesionálních politiků,“ říká PhDr. Petr Koura, Ph.D. – uznávaný historik a odborný garant projektu „Národní hrdinové“.

„Zaplněná plocha rubové strany s brutálními prvky připomínajícími hákový kříž je narušena trhlinami a klíny a je vodorovně protnuta proofovým pásem s textem, který symbolizuje tíživou situaci doby: ZEMSKÝ VELITEL OBRANY NÁRODA V DOBĚ NACISTICKÉ OKUPACE. Vodorovné protnutí kompozice má odezvu v lícní straně,“ popisuje myšlenku reverzu stříbrné medaile ak. soch. Jiří Dostál. Na averzní stranu umístil čelní portrét Bedřicha Homoly v důstojnické uniformě – do jeho šíje jsou, coby odkaz na hrdinný osud, vodorovně umístěny životní letopočty a důvod úmrtí.

Stříbrná medaile je uložena do výpravného balení v podobě knížky s odborným pojednáním o životě a odkazu „Atamana“ z pera Petra Koury. Celou sérii medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Bedrich_Homola_blistr_1
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Bedrich_Homola_blistr_2
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Bedrich_Homola_blistr_3
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Bedrich_Homola_blistr_4
2018_Ag_medaile_Narodni_hrdinove_Bedrich_Homola_blistr_5