Stříbrná medaile Rozhledna Vartovna

Prosinec 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Stříbrná medaile Rozhledna Vartovna
Stříbrná medaile Rozhledna Vartovna

Cyklus stříbrných pamětních medailí Rozhledny České mincovny, který je věnován nejkrásnějším a nejzajímavějším vyhlídkovým věžím České republiky, představuje svůj dvanáctý a poslední přírůstek. Vévodí mu valašská Vartovna.


Moderní rozhledna, která byla otevřena roku 2009, je dílem zlínského architekta Ivana Bergmanna. Na nevšední konstrukci ve tvaru spirály, uvnitř které se nachází levotočivé schodiště vedoucí na vrchol, bylo spotřebováno 270 kubíků železobetonu, 11 tun betonářské výztuže a 51,5 tuny železa. Pata stavby se nachází v nadmořské výšce 651 metrů a výška věže čítá 37 metrů, přičemž vyhlídková plošina krytá střechou se nachází ve výšce 35 metrů. Zajímavostí je, že rozhledna má svou sesterskou stavbu, která vévodí slovenské Tlsté hore – obě vznikly v rámci přeshraničního projektu a jsou propojeny padesáti kilometry naučných stezek.

Zkušený medailér Mgr. A. Jan Hásek, jehož specialitou jsou architektonická témata, věnoval averzní stranu medaile celkovému pohledu na štíhlou rozhlednu. Reverzní strana medaile pak předkládá detailní perspektivní pohled na komplikované konstrukční řešení kovového tubusu.Autor: Mgr. A. Jan Hásek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(1000 ks)
1.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
emisni_plan_CM_2017_velky