Sada čtyř stříbrných mincí Československá letecká esa ve službách RAF

Září 2017 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř stříbrných mincí Československá letecká esa ve službách RAF
Sada čtyř stříbrných mincí Československá letecká esa ve službách RAF

Nominální hodnota sady mincí 4x 1 NZD.

Již potřetí vzdává Česká mincovna hold odvaze Čechoslováků, kteří v čase druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu. Po symbolech a letounech československých perutí RAF se v sadě čtyř stříbrných mincí představují naši nejúspěšnější letci – takzvaná letecká esa.

Kdo se může honosit prestižním označením „letecké eso“? Každý bojový letec, který sestřelí 5 a více nepřátelských letounů. Není divu, že mezi Čechoslováky, kteří byli po útěku na západ odhodláni pomstít se nacistům za okupaci domoviny, se jich objevilo velké množství – mezi nimi i tito nebeští jezdci:
 

  • Karel Kuttelwascher – s 20 jistými a 2 pravděpodobnými sestřely a 5 poškozenými stroji
  • Josef František – se 17 jistými a 1 pravděpodobným sestřelem
  • Alois Vašátko – s 15 jistými a 4 pravděpodobnými sestřely a 1 poškozeným strojem
  • František Peřina – s 12 jistými a 2 pravděpodobnými sestřely a 1 poškozeným strojem


Osudy československých es byly rozdílné – někteří bojovali již ve Francii, jiní dostali příležitost zazářit až na nebi nad Velkou Británií. Někteří padli v boji, jiní se ve zdraví vrátili do vlasti, ale její představitelé se k nim otočili zády. My však na jejich odvahu nikdy nezapomeneme…

Sada stříbrných mincí je dílem zkušeného medailéra ak. soch. Zbyňka Fojtů (který pro válečný cyklus zpracoval taktéž sadu se čtyřmi letouny). Reverzy čtyř mincí patří čtyřem charismatickým portrétům stíhačů v leteckých kuklách. Opisy uvádějí jména jednotlivých leteckých es a mozaiky v podobě drobných čtverečků jsou ve skutečnosti výčtem jejich jistých sestřelů. Averzní strana je celé čtveřici mincí společná – dominuje jí detailní vyobrazení ovládacích prvků v kokpitu legendární stíhačky Hurricane. Zbytek averzu pak náleží atributům ostrova Niue (emitenta, který České mincovně umožňuje razit vlastní mince), tj. jménu a portrétu královny Alžběty II., roku emise 2017 a nominální hodnotě 1 DOLLAR (NZD).

Atraktivní dřevěná etue, která mince ukrývá, je ozdobena tematickým gravírováním – vyobrazuje pilota a noční bojový letoun de Havilland Mosquito, který sloužil například Karlu Kuttelwascherovi. Součástí každého balení je pak také knížečka s pojednáním PhDr. Lubora Václavů, vojenského historika a odborného poradce projektu.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 34 mm, hmotnost: 4x 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
6.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_etue_1
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_etue_2
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_etue_3
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_mince_1
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_mince_2
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_mince_3
2017_4x1_NZD_RAF_letecka_esa_Ag_proof_mince_4