Stříbrná medaile Tomáš Garrigue Masaryk

Září 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Stříbrná medaile Tomáš Garrigue Masaryk
Stříbrná medaile Tomáš Garrigue Masaryk

 

Tomáš Garrigue Masaryk, zakladatel a první prezident samostatného Československa, naposledy vydechl roku 1937 – tedy před rovnými 80 lety. U příležitosti tohoto jubilea na něj Česká mincovna vzpomíná prostřednictvím stříbrné pamětní medaile.

Navzdory vysokému věku byl T. G. Masaryk zvolen hlavou Československa čtyřikrát a tento úřad zastával celkem 17 let. Sužovaly ho však četné nemoci a roku 1934 se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že se rozhodl abdikovat. Coby svého nástupce doporučil Edvarda Beneše a odebral se na zámek v Lánech, který mu byl svěřen k doživotnímu užívání. Bylo to právě zde, kde o tři roky později – 14. září 1937 – ve věku 87 let zemřel na zápal plic. Státní pohřeb „prezidenta Osvoboditele“ byl velkolepý. Poslední rozloučení bylo zahájeno na Pražském hradě za vyzvánění zvonů svatovítské katedrály, prezident Beneš pronesl projev a smuteční procesí se vydalo do zaplněných pražských ulic. Rakev s „tatíčkovými“ ostatky byla zahalena československou vlajkou a umístěna na dělostřeleckou lafetu taženou koňským šestispřežením. Doprovázely ji oddíly sokolů a legionářů v čele s generálem Syrovým, Masarykovými potomky a představiteli církve, Československa i dalších evropských států. Procesí pak dorazilo na Wilsonovo nádraží, kde byl přistaven zvláštní smuteční vlak. Ten T. G. Masaryka odvezl do Lán, kde byl za zvuků písně „Ach synku, synku“ pochován. Spočinul vedle své milované manželky Charlotty, jejíž příjmení přijal za vlastní.

Pamětní medaile je dílem předního medailéra ak. soch. Jana Lukáše. Averzní stranu ražby věnoval věrnému portrétu státníka, který obklopil opisem TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK a životopisnými letopočty 7. 3. 1850 – 14. 9. 1937. Reverzní strana je pak pomníkem Masarykovým životním rolím – pod dvouocasým lvem se nachází jejich výčet: FILOZOF, HUMANISTA, DEMOKRAT, PEDAGOG, LITERÁT, ZAKLADATEL A 1. PREZIDENT ČESKOSLOVENSKA.

Vzpomínka na klíčovou osobnost československé historie vychází v limitovaném nákladu 500 kusů.Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(500 ks)
1.550 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Ag_medaile_T.G.Masaryk_proof_etue