Stříbrná mince Ohrožená příroda - Ještěrka zelená

Červenec 2017 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Ohrožená příroda - Ještěrka zelená
Stříbrná mince Ohrožená příroda - Ještěrka zelená

Nominální hodnota mince 1 NZD.

Sběratelská série kolorovaných stříbrných mincí s názvem Ohrožená příroda představuje rostliny a živočichy figurující na seznamech ohrožených druhů. Druhá zvířecí emise roku 2017 je věnována ještěrce zelené.

Na setkání s ještěrkou zelenou člověk jen tak nezapomene. Jedná se totiž o největší ze čtyř druhů ještěrek žijících na území České republiky. Dorůstá délky přes 40 centimetrů, přičemž polovinu jejího těla tvoří ocas. Jak její jméno napovídá, vyznačuje se nápadným zeleným zbarvením. Je predátor a její potravu tvoří zejména hmyz. Díky své velikosti si ale troufne i na jiné plazy, ptáky či hlodavce. Má ráda světlo a teplo, a Česká republika proto tvoří samou severní hranici areálu jejího výskytu. Nepříliš příznivé počasí je pak jedním z faktorů, které u nás vedly k jejímu kritickému ohrožení. Další riziko představují změny vhodných biotopů, na které je ještěrka velmi náchylná.

Reverzní strana mince je dílem zkušeného medailéra MgA. Martina Daška a nese dva odlišné pohledy na plaza. První je vyveden reliéfně a ukazuje ještěrku v jejím přirozeném prostředí – lezoucí po suché větvi. Druhý pohled pak ještěrku předkládá v živých barvách, kterých bylo docíleno technologií tamponového tisku. Opis uvádí název živočišného druhu v češtině a latině: JEŠTĚRKA ZELENÁ – LACERTA VIRIDIS VIRIDIS. Vlastní mince razí Česká mincovna v licenci ostrova Niue, a averzní strana proto – vedle plastického vyobrazení divoké přírodní scenérie z dílny ak. soch. Majky Wichnerové – nese atributy tohoto emitenta: profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2017.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 34 mm, hmotnost: 16 g, kolorováno

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.295 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_1_NZD_Jesterka_zelena_Ag_proof_blistr_1
2017_1_NZD_Jesterka_zelena_Ag_proof_blistr_2
2017_1_NZD_Jesterka_zelena_Ag_proof_blistr_3
2017_1_NZD_Jesterka_zelena_Ag_proof_blistr_4