Stříbrná mince Století létání - Amelia Earhartová

Červenec 2017 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Století létání - Amelia Earhartová
Stříbrná mince Století létání - Amelia Earhartová

Nominální hodnota mince 1 NZD.

Minisérii Století létání zahájil Charles Lindbergh – legendární pilot, kterého milovaly ženy po celém světě. Jedna z příslušnic něžného pohlaví se však rozhodla, že namísto bezbřehého obdivu ho vyzve na souboj a dokáže, že zvládne totéž a ještě mnohem více. Jmenovala se Amelia Earhartová a u příležitosti 80. výročí jejího zmizení nad Pacifikem ji připomíná stříbrná mince České mincovny.

Už odmalička bylo jasné, že Amelia nebude jako ostatní dívky – namísto panenek si totiž raději hrála se vzduchovkou. Za první světové války ošetřovala raněné vojáky a v pouhých 24 letech si pořídila své první letadlo. Létání zcela propadla a stanovila si ty nejvyšší mety. Roku 1928, to jí bylo 30 let, přeletěla jako první žena Atlantský oceán, o dva roky později překonala ženský rychlostní rekord a v 35 letech se vydala přes Atlantik znovu, tentokrát sólově. To jí však nestačilo a ve 40 letech začala plánovat velkolepou výpravu kolem světa. Prostředkem k dosažení snu se jí měl stát letoun Lockheed Model 10 Electra a po jejím boku stanul navigátor Fred Noonan. 1. června 1937 odstartovali z Miami, cíle však nikdy nedosáhli – 2. července se po nich slehla zem. Prezident Roosevelt za pilotkou vyslal americké námořnictvo včetně letadlové lodi, ale pátrání bylo bezúspěšné. Osud výpravy se stal záhadou – umírněné teorie hlásaly, že se letoun porouchal a posádka zahynula při pádu, milovníci konspirací tvrdili, že let byl pouhou zástěrkou pro špionáž a letce popravili Japonci. Dle nejnovějších výzkumů však statečná pilotka napsala poslední kapitolu svého životního příběhu jako trosečnice na pustém ostrově. Ať už byl její skutečný konec jakýkoli, nic nezmění na tom, že se stala národní hrdinkou a inspirací pro generace žen, které kráčely v jejích stopách.

Reverzní strana mince, která je dílem nadaného medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá Amelii Earhartovou sedící v kokpitu letounu s leteckou kuklou a brýlemi na hlavě. V pozadí se pak nachází Electra, která pilotku nesla při jejím posledním letu. Averzní strana mince je společná celé minisérii a je věnovaná motivům všech čtyř emisí – letounům Charlese Lindbergha a Amelie Earhartové, vzducholodi Hindenburg a družici Sputnik. Averz dále nese náležitosti ostrova Niue, emitenta, který České mincovně uděluje licenci k ražbě vlastních mincí: profil a jméno královny Alžběty II., rok vydání mince 2017 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD).Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
1.550 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_1_NZD_Emilia_Earthartova_Ag_proof_etue