Stříbrná mince Cipísek

Červen 2017 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Cipísek
Stříbrná mince Cipísek

Nominální hodnota mince 1 NZD.

Kdo by neznal řáholeckého lapku Rumcajse, jeho krásnou ženu Manku a jejich synka Cipíska. Věřili byste, že jejich příhody baví malé i velké diváky už 50 let? To se přece musí oslavit. A jak jinak než stříbrnou pamětní mincí!

Dobrosrdečnou loupežnickou rodinku stvořil spisovatel Václav Čtvrtek – její příběhy vyprávěl prostřednictvím několika sérií televizního večerníčku a řady knih. Mezi jeho další hrdiny patří například forman Šejtroček, hajný Robátko či švec Kuba a jeho milá Stázina. Co mají všechny tyto pohádkové postavičky společného? Město Jičín, kde se odehrávají jejich vyprávění a kde Václav Čtvrtek žil jako malý kluk: „To bylo v čase první světové vojny, když mě maminka odvezla s mladším bratrem k dědovi do Jičína. Návštěva trvala celé čtyři roky. Já tenkrát byl právě ve věku, kdy se člověku otvírají oči pro svět. Pokládám za své velké osobní štěstí, že jako kmotřička přitom stálo krásné město Jičín. Už nikdy a nikde jsem pak neviděl věž vyšší, než je Valdická brána, zahradu zelenější, než byla ta dědečkova, a koutek tajemnější, než je poustka v Libosadu. Byla to proto snadná volba, když jsem po letech uvažoval o tom, kde mají bydlet mé pohádky. Psal jsem je a píšu z dětských vzpomínek na Jičín…"

Některé ze zážitků Václava Čtvrtka se jistě odrážejí také v dobrodružstvích loupežnického synka Cipíska. Ten si na reverzní straně mince zvesela vykračuje po lese Řáholci – v botkách, které pro něj vyrobil Rumcajs, původním povoláním švec. Averz mince pak nese profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise mince 2017 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – tj. atributy tichomořského ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Cipískova stříbrná mince je třetí a poslední emisí z pohádkové minisérie – má své místo ve sběratelském albu, které je součástí mincí věnovaných Rumcajsovi.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_1_NZD_Cipisek_Ag_etue