Sada čtyř stříbrných mincí Šlechtický rod Pánů z Rožmitálu

Červen 2017 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř stříbrných mincí Šlechtický rod Pánů z Rožmitálu
Sada čtyř stříbrných mincí Šlechtický rod Pánů z Rožmitálu

Nominální hodnota sady mincí 4x 1 NZD.

Volný cyklus České mincovny, který představuje velké šlechtické rody naší historie, se v roce 2017 uzavírá. Jako poslední se na čtyřech stříbrných mincích objevují představitelé pánů z Rožmitálu.

Po boku tří významných mužů – Jana, Lva a Zdeňka Lva – sada připomíná i jednu urozenou ženu – Johanku. Vybral je a pro ražbu zpracoval ak. soch. Michal Vitanovský, odborník na slovo vzatý, milovník historie a heraldiky.

JAN Z ROŽMITÁLU (zemřel 1430) se do dějin zapsal jako zakladatel Blatné, sídla, které bylo pro rod nejdůležitější hned po samotném Rožmitálu. Kultivoval zdejší bažiny a rozvinul velkorysou stavební činnost, jejímž výsledkem se stal nejen gotický hrad, ale také první zdejší škola.

LEV Z ROŽMITÁLU (1425–1482) byl charakteristickým pozdně středověkým rytířem – reverzní strana mince ho vyobrazuje v přilbici se zdviženým hledím. Aktivně se účastnil turnajů, kde leckdy bojoval i bez brnění, byl majetný a společensky i diplomaticky obratný. Stal se proto vůdcem výpravy Jiřího z Poděbrad – krále a manžela své sestry – do západní Evropy, kde jako vůbec první Čech získal Řád zlatého rouna, který na minci zdobí jeho krk.

JOHANKA Z ROŽMITÁLU (zemřela 1475) se stala druhou ženou krále Jiřího z Poděbrad – na reverzu mince má proto na hlavě královskou korunku. Nebyla jen krásná a energická – v těžkých časech se stala spolehlivou oporou svému manželovi i celému království. Neváhala například osobně svolat zemskou hotovost a vytáhnout v jejím čele proti nepříteli ohrožujícímu zemi.

ZDENĚK LEV Z ROŽMITÁLU (zemřel 1535) byl na jedné straně vznešený a velkorysý, na druhé lstivý a nemilosrdný. Kombinace těchto vlastností mu umožnila vystoupat na nejvyšší mocenské příčky společnosti – za vlády slabých jagellonských králů představoval skutečnou moc v zemi právě on. Reverz mince ho předkládá v elegantním renesančním klobouku.

Averzní strana je společná všem čtyřem mincím. Nese portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2017 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD), tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně umožňuje razit vlastní mince. Tyto nezbytné náležitosti doplňuje dekor v podobě rozety.

Sada mincí je uložena do dřevěné etue – její náklad je oproti předchozím emisím cyklu snížený a čítá pouhých 150 kusů!Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 34 mm, hmotnost: 4x 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(150 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_4x1_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Ag_proof_1
2017_4x1_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Ag_proof_2
2017_4x1_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Ag_proof_3
2017_4x1_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Ag_proof_4
2017_4x1_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Ag_proof_5
2017_4x1_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Ag_proof_6