Stříbrná mince Ohrožená příroda - Lilie cibulkonosná

Březen 2017 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Ohrožená příroda - Lilie cibulkonosná
Stříbrná mince Ohrožená příroda - Lilie cibulkonosná

Nominální hodnota mince 1 NZD.

Ve sběratelské sérii Ohrožená příroda České mincovny se pravidelně střídají představitelé české fauny a flóry zapsaní na tzv. červeném seznamu. Druhá kolorovaná stříbrná mince roku 2017 náleží lilii cibulkonosné.

V České republice rostou divoce pouhé dva druhy lilií. Jedním z nich je právě „Lilium bulbiferum“. V Evropě se sice vyskytuje poměrně hojně, ale na území naší vlasti je silně ohroženým druhem. Roste ve vyšších nadmořských výškách – v podhůřích a horských polohách –, a tak ji najdete zejména v oblastech pohraničních hor. Poznáte ji na první pohled. Má totiž velmi nápadné oranžovo-červené květy, které v průměru přesahují 10 centimetrů, a její lodyha bývá, jak jméno napovídá, poseta množstvím kulatých pacibulek. Stejně jako v případě většiny ohrožených druhů je hlavním nepřítelem této lilie lidská bezohlednost.

Výtvarná podoba mince je dílem zkušeného medailéra MgA. Martina Daška. Reverzní straně vévodí vyobrazení rostliny v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. Barevný je také skleněný šatonek, který tradičně doplňuje kompozici. Opis pak uvádí kompletní české a latinské jméno LILIE CIBULKONOSNÁ, LILIUM BULBIFERUM L. Averz je věnovám okrasným květinovým motivům a nezbytným náležitostem poskytovatele licence pro vydávání mincí České mincovny. Tím je ostrov Niue a jeho atributy se skládají ze jména a portrétu královny Alžběty II., roku emise mince 2017 a její nominální hodnoty 1 DOLLAR (NZD).Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 34 mm, hmotnost: 16 g, kolorováno

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.295 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_1_NZD_Lilie_cibulkonosna_Ag_proof_blistr_1
2017_1_NZD_Lilie_cibulkonosna_Ag_proof_blistr_2
2017_1_NZD_Lilie_cibulkonosna_Ag_proof_blistr_3
2017_1_NZD_Lilie_cibulkonosna_Ag_proof_blistr_4