Stříbrná medaile Dekameron den devátý - Kouzlo

Březen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Stříbrná medaile Dekameron den devátý - Kouzlo
Stříbrná medaile Dekameron den devátý - Kouzlo

Desetidílná série Dekameron České mincovny, která vychází ze souboru sta novel napsaných v časech renesance Giovannim Boccacciem, vítá svůj předposlední přírůstek. Na stříbrné pamětní medaili ožívá lechtivý příběh devátého dne nazvaný Kouzlo.

Dva přátelé, velebný pán Gianni di Bardo a kmotr Petr z Tresanti, provozovali totéž řemeslo. Obráželi jarmarky a vzájemně se navštěvovali. Na jedné takové návštěvě u Petra, který měl krásnou manželku Gemmatu, Gianni žertem prohlásil, že dokáže proměnit kobylu na ženu a zase zpět – záleží na tom, co od které zrovna potřebuje. Pár, který nepobral mnoho rozumu, ho požádal, aby Gemmatu proměnil v kobylu, která by Petrovi pomáhala s obchodem. Gianni se zdráhal, ale manželé se nenechali odradit. Vychytralý velebný pán tedy přichystal smyšlené zaklínání s tím, že Petr při něm nesmí promluvit, jinak se kouzlo nezdaří. Když Gianni nahé budoucí kobyle „připevňoval ocas“, Petr si hlasitě postěžoval, čímž „kouzlo“ pokazil. Gemmata svého muže vyplísnila, protože je připravil o výdělek, a jediný, kdo si přišel na své, tak byl Gianni.

Autorem výtvarné podoby celé sběratelské série je ak. soch. Vladimír Oppl a ani devátá ražba není výjimkou. Averzní straně vévodí naivní Gemmata v celé své kráse, jejíž nahotu zakrývá jenom pruh látky. Za ní stojí vytoužená kobyla a ještě dále v pozadí pak mytický strom života, který prorůstá celým cyklem. Dalším motivem averzu je tzv. spintrie, žeton s erotickým motivem, který se používal jako platidlo v nevěstincích starověké Itálie. Reverzní strana ražby je věnována mistrovi písma Giovannimu Boccacciovi a jeho rodnému městu Certaldo (budova vlevo je historická radnice, vpravo pak stojí umělcův dům). Letopočty 1313, 1375 a 2013 připomínají umělcovo narození, smrt a 700. výročí narození, při jehož příležitosti začala série pamětních medailí vycházet.Autor: ak. soch. Vladimít Oppl
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Ag_medaile_Dekameron_kouzlo_proof_etue