Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Beran

Březen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Beran
Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Beran

Série stříbrných pamětních medailí Staroměstský orloj Josefa Mánesa vítá další přírůstek. Jeho motivem jsou měsíc březen a astrologické znamení berana.

Chudý mlynářský tovaryš František z Prahy si jistě nemyslel, že díky jeho potomkům se jméno Mánes stane synonymem českého malířství. Jeho dva synové se stali uznávanými umělci. Václav se věnoval figurální, především náboženské malbě a stal se prozatímním ředitelem pražské Akademie. Jeho bratr Antonín položil základy české realistické krajinomalby a lásku k pozorování přírody přenesl i na své tři talentované děti, které propadly romantismu. Nejstarší Amalie se soustředila na romantické krajiny a bezvýhradně podporovala kariéru svých bratrů. Specialitou nejmladšího Quida se staly žánrové lidové scény. A prostřední, všestranně nadaný Josef? Jeho barevné aranžmá spolu s precizním rukopisem postavily české umění na roveň zbytku Evropy! Nešťastné soukromé životy bohužel sourozencům Mánesovým neumožnily vychovat potomky, kteří by pokračovali v jejich stopách.

Na jejich odkaz naštěstí navazuje řada obdivovatelů, mezi nimi i akademická sochařka Daniela Kartáková, která převádí nejslavnější dílo Josefa Mánesa – kalendářní desku Staroměstského orloje – do reliéfní podoby. Averzní stranu medaile věnovala dvěma kruhovým polím. Větší pole obsahuje alegorii měsíce března – mladý rolník orá se zapřaženými volky. Menší kruh pak patří příslušnému znamení zvířetníku – beranovi, kterého doprovází dekorativní barokní andílek, tzv. putto. Reverzní stranu ražby zdobí postava samotného Josefa Mánesa – stojí před svým vrcholným dílem s malířskou paletou v ruce.Autor: ak. soch. Daniela Kartáková
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(2000 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Ag_medaile_Staromestsky_orloj_Beran_proof_etue