Sada čtyř stříbrných medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2

Únor 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Sada čtyř stříbrných medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2
Sada čtyř stříbrných medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2

Když v roce 2013 odešel na věčnost grafik Oldřich Kulhánek, Českou mincovnu tato zpráva těžce zasáhla. Po čtyři roky totiž měla tu čest s ním pracovat na unikátním projektu – přerodu osmi českých bankovek do podoby pamětních medailí. Jako pocta zesnulému autorovi papírových platidel tehdy vyšla sada čtyř stříbrných medailí, na jejichž přípravě se stihl podílet. Protože by však byla nesmírná škoda s projektem skončit v polovině, Česká mincovna pokračovala i bez mistrovy pomoci. Nyní, o čtyři roky později, vám s hrdostí představujeme druhou stříbrnou sadu.

Čtyři medaile jsou inspirovány čtyřmi bankovkami, z nichž dvě s nejmenší nominální hodnotou již v oběhu nenajdeme:

200 Kč: Averz medaile nese portrét Jana Amose Komenského, Učitele národů, reverz pak jeho přelomovou učebnici Orbis Pictus a spojené ruce dítěte a dospělého, které symbolizují výuku a předávání vědomostí.

100 Kč: Averz ražby je věnován bustě krále Karla IV. Reverz zcela vyplňuje propracovaná historická pečeť Univerzity Karlovy, na které Otec vlasti klečí před svým vzorem – svatým Václavem.

50 Kč: Averzu medaile dominuje portrét Anežky České, emancipované přemyslovské princezny, světice a české patronky. Reverz patří gotické kostelní klenbě, písmenu „A“ a postavám svatého Františka z Assisi a jeho žačky svaté Kláry, která byla Anežce vzorem.

20 Kč: Averzní strana ražby patří portrétu Přemysla Otakara I., reverzní pak nese královskou korunu, dekorativní gotickou stuhu a pečeť Zlaté buly sicilské, dokumentu, který Přemyslovým potomkům zajistil dědičný nárok na titul českého krále.

Výtvarná kompozice těchto čtyř medailí pochází z ateliéru MgA. Kláry Melichové. Česká mincovna si ji vybrala hned ze dvou důvodů – zaprvé je talentovanou grafičkou a zadruhé je dcerou Oldřicha Kulhánka. Jediným umělcem, který se podílel na přípravě všech osmi bankovkových medailí je pak ak. soch. Vladimír Oppl, kterému připadl nesnadný úkol, a to převést propracované, ryze „kulhánkovské“ kresby do trojrozměrného reliéfního modelu. Jsme si jistí, že by Oldřich Kulhánek byl na jejich práci hrdý!

Sada čtyř stříbrných medailí je spolu s certifikátem pravosti uložena do elegantní dřevěné etue.Autor: ak. soch. Vladimít Oppl / MgA. Klára Melicharová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 34 mm, hmotnost: 4x 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(500 ks)
4.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Ag_Pocta_Oldrichu_Kulhankovi_2_proof_1_etue