Dukát Vznik ČSR - Návrat T.G. Masaryka do vlasti

Říjen 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukát Vznik ČSR - Návrat T.G. Masaryka do vlasti
Dukát Vznik ČSR - Návrat T.G. Masaryka do vlasti

Pětidílná minisérie zlatých dukátů České mincovny nazvaná „Vznik Československa“ se uzavírá. Poslední dílek historické skládanky je věnovaný návratu T. G. Masaryka z exilu zpět do vlasti.

Československo vzniklo 28. října 1918, ale na příjezd svého zakladatele si muselo ještě chvíli počkat. T. G. Masaryk byl zvolen prezidentem 14. listopadu 1918 a na cestu do vlasti se vydal krátce poté – po čtyřleté usilovné práci v zahraničí. Přes Velkou Británii, Francii, Itálii a Rakousko se dostal na území nové republiky a jeho první kroky vedly na vlakové nádraží v Horním Dvořišti. Stanice, která by se dala označit za provinční, ožila čilým ruchem – za zvuků hymny provolávali prezidentovi slávu čeští železničáři, sokolové, legionáři a vládní představitelé. Uvítací řeči se ujal ministr železnic Isidor Zahradník, který byl klíčovou osobností vyhlášení československé samostatnosti. Na příjezd prezidenta čekal také Jan Masaryk, který svého otce přivítal chlebem a solí. Prezident poté pokračoval v cestě do Českých Budějovic, kde pronesl svůj první oficiální projev. Trať tehdy střežily sokolské a legionářské jednotky – ještě počátkem prosince totiž sbory německých dobrovolníků odmítaly připojení k republice a kladly ozbrojený odpor. Přes Veselí nad Lužnicí a Tábor pak vlak s T. G. Masarykem dorazil do Prahy. Na budoucím Wilsonově nádraží prezident osvoboditel vystoupil 21. prosince 1918 a přesedl nikoliv do císařského kočáru, ale do automobilu Laurin & Klement, který označil za „dopravní prostředek nový a demokratický“. Alois Jirásek pronesl projev, z lodžie Národního divadla zazněly fanfáry Smetanovy Libuše a dav nadšených obyvatel prezidenta provázel na Václavské náměstí, Národní třídu, Staroměstské náměstí a do Sněmovní ulice, kde složil prezidentský slib…

Autorem celé minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. V reliéfu druhého dukátu, který připomněl vyhlášení samostatnosti republiky, znak monarchie zcela zanikl a nahradila ho mapa poválečné Evropy s dominantním Československem. V reliéfu třetího dukátu se na této mapě objevil dvouocasý lev v podobě z časů monarchie, který se proměnil na prozatímní státní znak Československa. Na dukátu věnovaném Martinské deklaraci se tento znak dále vyvinul – doplnila ho slovenská heraldika. Pátý dukát vzdává hold hlavnímu strůjci předchozích událostí – umělci, který přemaloval symbol monarchie symbolem republiky. Obrys státního znaku uvozuje koleje vedoucí skrz tunel (averzní strana), což vyjadřuje triumfální návrat T. G. Masaryka (reverzní strana) do vlasti.



Autor: Roman Shamilyan / Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
8.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Dukat_ke_vzniku_CSR_Navrat_Masaryka_Au_etue