Sada čtyř zlatých mincí 4x 10 NZD Českoslovenští letci v RAF – Významné události

Září 2018 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí 4x 10 NZD Českoslovenští letci v RAF – Významné události
Sada čtyř zlatých mincí 4x 10 NZD Českoslovenští letci v RAF – Významné události

Našim „nebeským jezdcům“ – hrdinům, kteří za druhé světové války sloužili v britském letectvu RAF – každoročně vzdávají hold tradiční sady čtyř zlatých mincí České mincovny. V minulých letech se na nich objevily znaky československých perutí, jejich nejslavnější letouny a proslulá letecká esa. V roce 2018 mince připomínají významné události.

V ryzím zlatě je zvěčněno první nasazení 310. stíhací perutě v bitvě o Británii, nouzové přistání letounu KX B, operace s kódovým označením Stonewall, která vedla k potopení německého lamače blokád SS Alsterufer, a triumfální návrat Čechoslováků do vlasti.

Jaký byl osud letounu s volacím znakem „KX-B“? Na konci prosince roku 1941 se posádka bombardéru Wellington sloužící u 311. československé bombardovací perutě vypravila na svůj v pořadí šestnáctý nálet. Jejím cílem se stal severoněmecký přístav Wilhelmshaven. Místní doky bránila silná protiletadlová palba podporovaná desítkami světlometů a Wellington byl přes veškerou snahu pilotů zasažen. Přesto byl schopen letu a zamířil zpět do Anglie. V půli cesty mezi Nizozemskem a Velkou Británií se však situace zhoršila – letoun přišel o motor a stal se zcela neovladatelným. Jenom s vypětím všech sil se posádce podařilo nouzové přistání na hladině rozbouřeného Severního moře. Ze šesti mužů se jich do záchranného člunu – tzv. dinghy – dostalo jenom pět. Promočení letci bojovali v maličkém plavidle o život nekonečných šest dní a šest nocí. Když je na začátku roku 1942 vyvrhlo moře na nizozemském pobřeží, byli už jenom tři. Tím však jejich útrapy neskončily – v nacistickém zajetí přežili svou smrt ještě jednou...

Čtveřice pamětních mincí již tradičně pochází z ateliéru akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Reverzní strany jednotlivých mincí předkládají následující válečné výjevy – českoslovenští stíhači sestřelují nad útesy Doveru německý bombardér; posádka letounu KX-B bojuje o život na hladině moře; bombardér Liberator útočí na německý lamač blokád a potápí ho; českoslovenští letci se vracejí z exilu a přistávají v Praze. Kompozici společné averzní strany tvoří náležitosti ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí) – tedy profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnota 10 DOLLARS (NZD). Dalším prvkem averzu je opis, který uvádí čtyři letopočty svázané s jednotlivými reverzními stranami.

Nedílnou součástí sady jsou atraktivní dřevěná etue, jejíž víčko je ozdobeno tematickou rytinou, a knížečka s odborným pojednáním vojenského historika PhDr. Lubora Václavů.



Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 22 mm, hmotnost: 4x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
47.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_4x_10_NZD_Au_RAF_Vyznamne_udalosti_etue_1
2018_4x_10_NZD_Au_RAF_Vyznamne_udalosti_etue_2
2018_4x_10_NZD_Au_RAF_Vyznamne_udalosti_etue_3
2018_4x_10_NZD_Au_RAF_Vyznamne_udalosti_mince_aversy
2018_4x_10_NZD_Au_RAF_Vyznamne_udalosti_mince_revers