Zlatá 0,5 g investiční mince Český lev 2024 po 25 ks

Zlaté investiční mince ČESKÝ LEV 2024 - Zlatá 0,5 g investiční mince Český lev 2024 po 25 ks
Zlatá 0,5 g investiční mince Český lev 2024 po 25 ks

Český lev 2024

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Investiční sada s ročníkem 2024 má podobu speciálního balení, které obsahuje pětadvacet identických půlgramových mincí z ryzího zlata. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude stanovena dle ceny zlata na světových trzích.

Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

V roce 2024 dostaly všechny varianty investiční mince zbrusu nový reliéf, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzním stranám pětadvaceti půlgramových mincí vévodí český lev v realistickém podání, který má na hlavě Svatováclavskou korunu. Doplňkovým motivem je orlice, jež je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Nápis ČESKÁ REPUBLIKA je umístěn do klínu, který evokuje českou vlajku. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Investujte chytře, stylově a bez DPH! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze zlata i stříbra. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 25x 11 mm, hmotnost: 25x 0.5 g, nominál: 25x 2 NZD

Emise: leden 2024


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
31.990 Kč
(0 ks skladem)