Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2022 proof číslovaný VÝROČÍ

Mimořádná nabídka 2022 - Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2022 proof číslovaný VÝROČÍ
Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2022 proof číslovaný VÝROČÍ

V roce 2022 uplynulo 5 let od vydání prvního „Českého lva“. U příležitosti tohoto jubilea vznikla mimořádná edice investiční mince s upraveným reliéfem, ve kterém se objevuje číslice 5.

Ražba ve špičkové kvalitě proof je uložena do speciálního balení, které je číslováno. Emisní náklad této sběratelské varianty čítá 2000 kusů.

Limit objednávky jsou 1 kus na klienta

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Hmotnost stříbrné mince České mincovny s ročníkem 2022 činí jednu trojskou unci.

Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

V roce 2022 dostaly všechny varianty investiční mince novou podobu, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzní straně vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strana pak předkládá orlici, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Investujte chytře a stylově! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze stříbra i zlata. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
2.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_proof_vyrocni_cislovano_1
2022_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_proof_vyrocni_cislovano_2
2022_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_proof_vyrocni_cislovano_3
2022_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_proof_vyrocni_cislovano_4
2022_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_proof_vyrocni_cislovano_5
2022_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_proof_vyrocni_cislovano_6