Stříbrná kilogramová investiční mince Český lev s vltavínem 2021

Stříbrné investiční mince ČESKÝ LEV 2021 - Stříbrná kilogramová investiční mince Český lev s vltavínem 2021
Stříbrná kilogramová investiční mince Český lev s vltavínem 2021

Unikátní edice investiční mince České mincovny Český lev, která je vyražena z jednoho kilogramu ryzího stříbra, je posázena vltavíny a vychází v nákladu čítajícím pouhých 40 kusů.

Drahé kameny, které doplňují ražený reliéf, jsou vybroušeny do tvaru lipových lístků. Pravost použitých vltavínů dosvědčuje certifikát vydaný společností Granát Turnov, který je nedílnou součástí mince.

Každá mince se vyrábí individuálně na objednávku, a doba dodání je proto cca 2 měsíce.


Tajemné úlomky Měsíce či slzy prolévané kometami, které dopadly na zem – tak si lidé vysvětlovali existenci vltavínů, které jsou skutečným světovým unikátem.

Jedinečné drahé kameny, které lze najít pouze v České republice, přišly na svět před 15 miliony let. Tehdy do oblasti dnešního Německa dopadl kilometrový asteroid, který se provrtal do hlubin země, odkud vymrštil roztavené horniny. Ty ve vzduchu zchladly a následně v podobě skleněného deště dopadly na území jižních Čech a jihozápadní Moravy.

Průhledné, jasně zelené kameny, kterým dala jméno řeka Vltava, byly odborně popsány až v roce 1786, ale cenili si jich již naši předkové z doby kamenné. Ti je rozbíjeli, čímž získávali velice ostré hrany k výrobě nástrojů či zbraní. Vltavíny však nezůstaly pouhou praktickou surovinou. V průběhu staletí jim lidé začali přisuzovat různé magické vlastnosti. Věřili, že s pomocí kamene, který soustřeďuje vesmírnou energii, dokáží odhalit nebo dokonce vyléčit skryté nemoci. Pozdější jihočeská tradice spojovala vltavín se stálostí v lásce – každý ženich ho musel dát své nevěstě jako důkaz upřímných citů. Lidem, kteří se dostanou do problémů, vltavíny pro změnu pomáhají zachovat si chladnou hlavu. Posilují intuici, a snad i proto britský politik Winston Churchill nosil jeden český kámen v kapse.

Vltavín pochopitelně neunikl ani pozornosti šperkařů – oblibě se začal těšit v časech secese a od té doby je synonymem českého přírodního bohatství. Královna Alžběta II. vlastní vltavínovou korunku a papež Jan Pavel II. měl z vltavínů dokonce celý růženec…


Reverzní straně mince vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strana pak předkládá orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Luxusní dřevěná krabička, která je součástí emise, minci ochrání a zároveň elegantně vystaví.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 90 mm, váha: 1000 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(40 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_1
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_2
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_3
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_4
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_5
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_6
2021_80_NZD_Ag_Cesky_lev_1000_g_s_vlavinem_bk_etue_7