Zlatá uncová investiční mince Český lev 2021 Proof číslovaný obal

Zlaté investiční mince ČESKÝ LEV 2021 - Zlatá uncová investiční mince Český lev 2021 Proof číslovaný obal
Zlatá uncová investiční mince Český lev 2021 Proof číslovaný obal

Sběratelská varianta investiční mince je uložena do speciálního balení, které je číslováno. Emisní náklad této varianty čítá pouhých 150 kusů.

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Zlatá mince České mincovny, jejíž hmotnost činí jednu trojskou unci, je vyražena ve špičkové kvalitě proof.

Investiční mince se zpravidla razí v provedení „standard“ – to znamená, že celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození. S takovými mincemi se snadno manipuluje a mají dlouhou životnost. Investiční mince České mincovny však nejsou jenom finančním nástrojem – řada lidí oceňuje jejich umělecké zpracování, a zařazuje je proto do numismatických sbírek. Pro tyto případy vznikají „Čeští lvi“ také v kvalitě „proof“, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu „proofování“ je plocha razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. Při ražbě se pak lesk a mat přenesou z razidla přímo na minci…

V roce 2021 dostaly všechny varianty investiční mince nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzní straně vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strana pak předkládá orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Investujte chytře, stylově a bez DPH! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze zlata i stříbra. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(150 ks)
54.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_50_NZD_Au_Cesky_lev_1_Oz_proof_cislovano_1
2021_50_NZD_Au_Cesky_lev_1_Oz_proof_cislovano_2
2021_50_NZD_Au_Cesky_lev_1_Oz_proof_cislovano_3