Sada stříbrných mincí Český Lev 2021 - 1oz, 2 oz, 5 oz, 10 oz, 1 kg

Stříbrné investiční mince ČESKÝ LEV 2021 - Sada stříbrných mincí Český Lev 2021 - 1oz, 2 oz, 5 oz, 10 oz, 1 kg
Sada stříbrných mincí Český Lev 2021 - 1oz, 2 oz, 5 oz, 10 oz, 1 kg

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Ucelená sada pěti stříbrných mincí České mincovny se skládá z následujících hmotností – 1, 2, 5 a 10 trojských uncí a 1 kg.

Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

V roce 2021 dostaly všechny varianty investiční mince nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzním stranám vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strany pak předkládají orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strany nesou jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnoty 2, 5, 10, 25 a 80 DOLLARS (NZD).

Investujte chytře a stylově! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze stříbra i zlata. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: různý, váha: 1559,85 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(65 ks)
57.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2021_Ag_sada_Cesky_lev_standard_etue_1
2021_Ag_sada_Cesky_lev_standard_etue_2
2021_Ag_sada_Cesky_lev_standard_etue_3
2021_Ag_sada_Cesky_lev_standard_etue_4
2021_Ag_sada_Cesky_lev_standard_etue_5
2021_Ag_sada_Cesky_lev_standard_etue_6