Stříbrná dvouuncová investiční mince Český lev 2020 číslovaný obal

Stříbrné investiční mince ČESKÝ LEV 2020 - Stříbrná dvouuncová investiční mince Český lev 2020 číslovaný obal
Stříbrná dvouuncová investiční mince Český lev 2020 číslovaný obal

Sběratelská varianta investiční mince je uložena do speciálního balení, které je číslováno. Emisní náklad této varianty čítá 1000 kusů.

Investiční mince
imponují střadatelům, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez drahých kovů. Čeští lvi – investiční mince České mincovny vydávané v zahraniční licenci – se však mohou pochlubit také uměleckou a sběratelskou hodnotou. Tím spíše, když jsou raženy v neobvyklém provedení „piedfort“. Toto označení znamená, že stříbrná mince o hmotnosti dvou trojských uncí se od své uncové kolegyně liší nejen dvojnásobnou hmotností, ale také dvojnásobnou tloušťkou.

Nejznámějším příběhem o tom, jak se lev stal symbolem české země, je pověst o Bruncvíkovi, ale staří kronikáři nabízejí věrohodnější vysvětlení. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici – stříbrným lvem na červeném poli. Šelma představovala ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická figura přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

V roce 2020 dostaly všechny varianty investičních mincí České mincovny nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Vedle českého lva v netradičně realistickém podání předkládá reverzní strana stříbrné mince ještě další dva symboly české státnosti – Svatováclavskou korunu, která spočívá na hlavě dvouocasé šelmy, a orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana nese atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Stříbrná mince zasazená do číslovaného balení představuje originální a hodnotný dárek, ale také sběratelský artikl.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 62.2 g (2 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: vroubkovaná


Běžná kvalita
(1000 ks)
2.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Ag_Cesky_lev_2_Oz_standard_cislovano_b_1
2020_5_NZD_Ag_Cesky_lev_2_Oz_standard_cislovano_b_2
2020_5_NZD_Ag_Cesky_lev_2_Oz_standard_cislovano_b_3
2020_5_NZD_Ag_Cesky_lev_2_Oz_standard_cislovano_b_4