Zlatá uncová investiční mince Český lev 2019 reverse proof, číslovaný obal

Investiční mince ČESKÝ LEV 2019 - Zlatá uncová investiční mince Český lev 2019 reverse proof, číslovaný obal
Zlatá uncová investiční mince Český lev 2019 reverse proof, číslovaný obal

Uncové zlaté mince imponují investorům, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez drahých kovů. Čeští lvi – investiční mince České mincovny vydávané v zahraniční licenci – se však mohou pochlubit také uměleckou a sběratelskou hodnotou a uplatní se jako originální dárek. Tím spíše, když jsou raženy v unikátním provedení „reverse proof“.

Mince se obvykle razí v jednom ze dvou provedení. Kvalitu „standard“ dobře znáte například z oběžných mincí, které vám cinkají v peněženkách – jejich povrch je kompletně matný. V případě mincí ražených v kvalitě „proof“ je matný pouze reliéf a zbytek mince – tedy mincovní plocha – je zrcadlově lesklý. Existuje však ještě jedna varianta, kterou Česká mincovna vyrazila poprvé v roce 2018 – nazývá se „reverse proof“ a je, jak její název napovídá, protikladem kvality „proof“. Plocha takových mincí je matná a zrcadlovým leskem se vyznačuje vystupující reliéf.

Motiv rubové strany předkládá tradiční symboly České republiky – dvouocasého lva, Svatováclavskou korunu, plamennou svatováclavskou orlici a lipové ratolesti. Okružní kompozice nese specifikace mince a opis ČESKÁ REPUBLIKA. Lícová strana nese ozdobnou ratolest a atributy ostrova Niue (portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD)), který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Vlastenecký reliéf mince je dílem Asamata Baltaeva, DiS., který se inspiroval původním výtvarným návrhem Jaroslava Bejvla.

Emisní náklad limitované edice mincí, které jsou uloženy do speciálního číslovaného balení, čítá pouhých 100 kusů.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: vroubkovaná


Proof
(100 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_50_NZD_Au_Cesky_lev_1_Oz_reverse_proof_cislovano_blistr_1
2019_50_NZD_Au_Cesky_lev_1_Oz_reverse_proof_cislovano_blistr_2
2019_50_NZD_Au_Cesky_lev_1_Oz_reverse_proof_cislovano_blistr_3