Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2019 číslovaný obal

Investiční mince ČESKÝ LEV 2019 - Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2019 číslovaný obal
Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2019 číslovaný obal

Dárková varianta investiční mince je u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny uložena do speciálního balení, které je číslováno.

Mince České mincovny „Český lev“ jsou první ryze investiční mince ražené v České republice. Vycházejí v zahraniční licenci a jsou dostupné v řadě hmotností, mezi kterými pochopitelně nemůže chybět jedna trojská unce ryzího stříbra.

Své jméno trojská unce dostala nikoli podle bájného města Tróje, známého ze starých řeckých pověstí, ale podle francouzského města Troyes [trua]. Sídlo na Seině bylo od nepaměti střediskem obchodu a zlato i stříbro v jednotkách odpovídajících trojské unci se zde směňovalo již ve středověku. Netrvalo dlouho a tato standardizovaná hmotnost se rozšířila do celého světa – například angličtí kupci v Troyes působili již v 9. století našeho letopočtu. Jedna trojská unce, kterou lze převést na 31,1034768 gramů, je dodnes celosvětově platnou měrnou jednotkou v oblasti mezinárodního obchodování s drahými kovy.

Autorem vlastenecké předlohy investiční mince se stal světoznámý designér Jaroslav Bejvl. Jako hlavní motiv reverzní strany zvolil symboly české státnosti: dvouocasého lva, plamennou orlici na štítu a Svatováclavskou korunu. Do reliéfní podoby však svůj výtvarný návrh převést nestihl – ve věku 75 let nás navždy opustil, a tak se jeho posledního rozpracovaného díla ujal mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Na averzní straně se pak nachází lipová ratolest spolu s atributy ostrova Niue (portrétem a jménem královny Alžběty II., rokem emise 2019 a nominální hodnotou 2 DOLLARS (NZD)), jehož zahraniční licence umožňuje České mincovně razit své vlastní mince.

Stříbrná mince zasazená do číslovaného balení představuje originální a především hodnotný dárek, ale také sběratelský artikl.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
2.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_bk
2019_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_bk_cislovano_blistr_1
2019_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_bk_cislovano_blistr_2
2019_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_bk_cislovano_blistr_3