Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2019

Investiční mince ČESKÝ LEV 2019 - Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2019
Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2019

Cena se bude odvíjet od ceny zlata na světových trzích. Můžete rezervovat přes Emisní plán ČM 2019, emailem nebo žádankou.

Významné světové banky a mincovny se pyšní svými vlastními investičními mincemi. Jak jejich označení napovídá, spíše než sběratele a numismatiky lákají především investory, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez zlata a dalších drahých kovů. Protože Česká republika své ryze investiční mince dosud nemá, přichází „Český lev“ – vlastní investiční mince České mincovny vydávaná v zahraniční licenci.

Světoví emitenti volí pro své investiční mince snadno rozpoznatelné národní motivy. Tématem rakouské mince „Wiener Philharmoniker“ je jeden z nejuznávanějších symfonických orchestrů klasické hudby na světě. Kanadský „Maple Leaf“ nese oficiální státní znak v podobě javorového listu. Jihoafrický „Krugerrand“ je zasvěcený nejen historickému prezidentovi Paulu Krugerovi, ale také státnímu symbolu v podobě antilopy skákavé. Rovněž řada dalších zemí na svých investičních mincích vyobrazuje národní zvířata. Americký „Eagle“ patří majestátnímu orlu bělohlavému, čínská „Panda“ černobílé pandě velké a australský „Kangaroo“ zástupci pro protinožce charakteristických klokanů. Ani investiční mince České mincovny nejsou výjimkou – patří českému lvu a vedle něj také svatováclavské orlici.

V roce 2019 dostal reliéf pětiuncové mince obměněný kabátek, ale hlavní myšlenka ražby zůstala zachována. Reverzní straně investiční ražby dominuje ležící dvouocasý lev v netradičně realistickém pojetí, který střeží Svatováclavskou korunu spolu s plamennou orlicí vyvedenou na štítu. Autorem původní kompozice se stal medailér Jaroslav Bejvl, který nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak své mistrovské dílo nestihl dokončit. V jeho práci proto pokračuje Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k ražbě investičních mincí České mincovny – nese jméno a profil královny Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Mince je vyražena z ryzího zlata o hmotnosti pětinásobku trojské unce – celosvětově uznávané měrné jednotky – a je osvobozena od DPH. Celkový emisní náklad čítá 200 kusů – 185 kusů je k dispozici samostatně a dalších 15 jako součást sady vysokohmotnostních mincí.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost: 155.5 g (5 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(185 ks)
180.000 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_250_NZD_Au_Cesky_lev_5_Oz_bk_etue_1
2019_250_NZD_Au_Cesky_lev_5_Oz_bk_etue_2
2019_250_NZD_Au_Cesky_lev_5_Oz_bk_etue_3