Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2019

Investiční mince ČESKÝ LEV 2019 - Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2019
Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2019

Cena se bude odvíjet od ceny zlata na světových trzích. Můžete rezervovat přes Emisní plán ČM 2019, emailem nebo žádankou.

Každá mincovní velmoc má své zlaté investiční mince. Ty jsou určeny především investorům, kteří chtějí využívat výhod staletími prověřeného drahého kovu. Protože Česká republika dosud vlastními ryze investičními ražbami nedisponuje, je tu „Český lev“ – vlastní investiční mince České mincovny vydávaná v zahraniční licenci. Investiční řadu korunují kilogramové zlaté mince.

Nejvýraznějším symbolem českého státu je heraldická figura v podobě lva. Jak se ale tato exotická šelma dostala do znaku země v srdci Evropy? Nápovědu můžeme hledat v pověsti o Bruncvíkovi, knížeti, který se vypravil na cestu až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Historikové však nabízejí věrohodnější vysvětlení. Naším prvním historicky doloženým znakem byla plamenná orlice, řečená též přemyslovská či svatováclavská. Není jisté, kdy se objevila poprvé, ale její užívání se přisuzuje již bájnému praotci Čechovi. Jisté však je, kdy ji jako symbol Čechů nahradil právě lev – bylo to roku 1158. Tehdy císař Fridrich I. Barbarossa ocenil pomoc knížete Vladislava II. královskou korunou spolu s novým erbovním znakem – stříbrným jednoocasým lvem. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána právě ve službě císaře. A jak lev přišel k druhému ocasu? Opět v tom hrálo roli hrdinství a vojenská pomoc – tentokrát krále Přemysla Otakara I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům. Druhý ocas českého lva odlišil od šelem dalších národů a dodal mu unikátní prestiž.

Svůj majestát propůjčuje dvouocasý lev také zlaté minci. V roce 2019 dostal reliéf kilogramové ražby obměněný kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Netradičně realisticky vyvedený český symbol střeží další atributy naší vlasti – Svatováclavskou korunu na podušce a svatováclavskou orlici na štítu. Autorem původního výtvarného návrhu mince byl medailér Jaroslav Bejvl. Své dílo však před smrtí nestihl dokončit, a tak v jeho práci pokračuje Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana mince je věnována nezbytným náležitostem ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k vydávání investičních mincí České mincovny: portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise mince 2019 a nominální hodnotě 8000 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Investujte své finance do jednoho kilogramu ryzího zlata osvobozeného od DPH v podobě precizně zpracované vlastenecké ražby. Celkový emisní náklad čítá 35 kusů – 20 kusů je k dispozici samostatně a dalších 15 jako součást sady vysokohmotnostních mincí.



Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 85 mm, hmotnost: 1000 g (1 kg)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(20 ks)
1.055.747 Kč
(0 ks skladem)