Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2018 reverse proof, číslovaný obal

Investiční mince ČESKÝ LEV 2018 - Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2018 reverse proof, číslovaný obal
Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2018 reverse proof, číslovaný obal

Mimořádná „reverse proof“ edice mince s designem upraveným pro rok 2018 vychází v celkovém nákladu 10000 kusů. Prvních 1000 kusů bude uloženo ve speciálním číslovaném balení, další 2000 kusů budou součástí luxusní sady spolu s mincí kvality „standard“. Zbývající náklad bude zabalen v ochranných kapslích a vydán v průběhu roku 2018.

Emise: červen 2018

Český lev – investiční mince České mincovny emitovaná v zahraniční licenci – se poprvé představil v roce 2017 a vedle investičního potenciálu zaujal také poutavým vlasteneckým reliéfem. V roce 2018 proto vychází několik speciálních variant určených především sběratelům. Jednou z nich je uncová stříbrná mince ražená v nevšedním provedení „reverse proof“.

Mince se obvykle razí v jednom ze dvou provedení. Kvalitu „standard“ dobře znáte například z oběžných mincí, které vám cinkají v peněženkách – jejich povrch je kompletně matný. V případě mincí ražených v kvalitě „proof“ je matný pouze reliéf a zbytek mince – tedy mincovní plocha – je zrcadlově lesklý. Existuje však ještě jedna varianta, se kterou se teď v nabídce České mincovny setkáváte poprvé – nazývá se „reverse proof“ a je, jak její název napovídá, protikladem kvality „proof“. Plocha takových mincí je matná a zrcadlovým leskem se vyznačuje vystupující reliéf. Investiční mince Český lev tuto unikátní podobu dostává v roce, kdy slavíme 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí vzniku České republiky.

Další odlišností oproti klasické variantě Českého lva je obměněný design obou stran mince. Rub nese vedle dvouocasého lva, Svatováclavské koruny a plamenné svatováclavské orlice také lipové ratolesti. Upravena byla rovněž okružní kompozice nesoucí specifikace mince a opis ČESKÁ REPUBLIKA. Podobné úpravy se dočkala i lícová strana. Ta vedle ratolesti předkládá jméno a profil panovnice Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Propracovaná mince je dílem Asamata Baltaeva, DiS., který se inspiroval původní kresbou Jaroslava Bejvla.

Každá mince je uložena do speciálního číslovaného balení s tematickou grafikou.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
4.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_2_NZD_Cesky_lev_Ag_reserve_proof_mince_1
2018_2_NZD_Cesky_lev_Ag_reserve_proof_mince_2
2018_2_NZD_Cesky_lev_Ag_reserve_proof_mince_obal_1
2018_2_NZD_Cesky_lev_Ag_reserve_proof_mince_obal_2
2018_2_NZD_Cesky_lev_Ag_reserve_proof_mince_obal_3