Zlatá 1/25 oz investiční mince Český lev 2018, číslovaný obal

Investiční mince ČESKÝ LEV 2018 - Zlatá 1/25 oz investiční mince Český lev 2018, číslovaný obal
Zlatá 1/25 oz investiční mince Český lev 2018, číslovaný obal

Dárková varianta investiční mince je u příležitosti 100. výročí vzniku Československa uložena do speciálního balení, které je číslováno.

První ryze investiční mince ražené v České republice se jmenují „Český lev“ – vznikly v České mincovně a vycházejí pod zahraniční licencí. Aby každý investor mohl jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků do nich uloží, existuje množství variant – nejmenší z nich je zlatá mince o hmotnosti 1/25 unce.

Při používání slova unce je třeba výraz dále specifikovat – existuje totiž celá řada obměn této jednotky, z nichž některé se týkají hmotnosti a jiné objemu. V prostředí mezinárodního obchodu s drahými kovy – především zlatem, stříbrem a platinou –, ale také drahokamy je univerzálně platnou jednotkou hmotnosti tzv. trojská unce (zkráceně „oz“). Ta své jméno odvozuje od francouzského obchodního centra Troyes a byla používána již ve středověku. Jedna trojská unce váží přesně 31,1034768 gramů. Běžně se objevují také její násobky či podíly a využívá se k vyjádření ceny kovů, jejichž hodnota je zpravidla uváděna v amerických dolarech za trojskou unci.

Vlastenecký reliéf investičních mincí České mincovny je inspirován tradičními symboly České republiky: reverzní strana mince nese realisticky zpracovaného dvouocasého lva střežícího Svatováclavskou korunu a svatováclavskou orlici na štítu. Averzní strana mince pak obsahuje atributy ostrova Niue (portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD)), který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Kompozici averzu doplňuje ještě lipová ratolest. Mince má hned dva autory. Navrhl ji přední výtvarník Jaroslav Bejvl, který však ve věku 75 let zemřel a už ji nestihl dokončit. V jeho díle proto pokračoval nadaný medailér Asamat Baltaev, DiS.

Zlatá mince uložená do speciálního balení představuje originální dárek, který se může stát základem investičního portfolia či numismatické sbírky.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 13 mm, hmotnost: 1,24 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
7.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_5_NZD_Cesky_lev_Au_bk_cislovano_mince
2018_5_NZD_Cesky_lev_Au_bk_cislovany_obal_1
2018_5_NZD_Cesky_lev_Au_bk_cislovany_obal_2