Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2018

Investiční mince ČESKÝ LEV 2018 - Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2018
Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2018

Mince ražené ze zlata nejsou jen výsadou sběratelů a numismatiků. Chytří investoři vědí, že takové ražby obohatí jejich portfolio, a řada světových bank proto vydává ryze investiční mince k tomu určené. Přichází „Český lev“ – řada mincí České mincovny vydávaná v zahraniční licenci.

Uvedená cena je orientační a mění se v závislosti na ceně zlata. Pro aktuální cenu se prosím dotazujte emailem nebo telefonicky.

Když se Čechů zeptáte, jaká jsou naše heraldická zvířata, jistě odpoví, že český lev, moravská orlice a slezská orlice. Málokdo z nich však tuší, že nejstarším českým heraldickým znakem je takzvaná plamenná orlice, řečená též svatováclavská – vpravo hledící černý dravec se zlatými drápy a zobákem (čili zbrojí), který je posázen červenými plamínky a zasazen do stříbrného štítu. Inspirací pro vznešenou podobu orlice se staly pravděpodobně erby římských císařů a objevila se ještě předtím, než se naším symbolem stal pro střední Evropu netypický a exotický lev. Nejprve byla plamenná orlice znakem rodu Přemyslovců – do užívání ji měl získat kníže Břetislav I. – a od konce 12. století se stala znakem Českého knížectví, později království. To se však změnilo rozhodnutím císaře Fridricha I. Barbarossy, jenž coby odměnu za statečnost povýšil Vladislava II. na krále a umožnil „černého orla, který štít českých knížat zdobil dodneška, jednoocasým lvem zaměnit.“

Svatováclavská orlice
na nýtovaném štítu je spolu se Svatováclavskou korunou na podušce motivem reverzní strany této ražby. Dominantním prvkem je však netradičně realisticky vyvedený dvouocasý český lev, který vleže střeží oba artefakty. Výtvarný návrh je dílem předního medailéra Jaroslava Bejvla – ten nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak své dílo nestihl dokončit. Otěže po něm proto převzal Asamat Baltaev, DiS. Jedná se o investiční minci České mincovny, která vychází pod zahraniční licencí ostrova Niue, a tak její averzní strana patří následujícím atributům – portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise mince 2018 a nominální hodnotě 500 DOLLARS (NZD).

Proměňte své finance v 10 trojských uncí ryzího zlata – sofistikovaně a bez DPH.

Čím je mince Český lev výjimečná?

  • jde o první minci splňující celosvětově uznávané investiční standardy „bullion coin“ raženou v České republice
  • příznivá cena mince nezohledňuje sběratelskou, uměleckou ani historickou hodnotu – to však neznamená, že jí mince nebude disponovat
  • cena mince závisí primárně na spotové ceně zlata a je osvobozena od DPH
  • mince je snadno obchodovatelná, mimo jiné díky zpětnému výkupu
  • hmotnost mince odpovídá desetinásobku trojské unce
  • snadno rozpoznatelný motiv mince má silnou vazbu k České republice


Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 311 g (10 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(100 ks)
343.510 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_500_NZD_Cesky_lev_Au_bk_10_Oz_etue_1
2018_500_NZD_Cesky_lev_Au_bk_10_Oz_etue_2
2018_500_NZD_Cesky_lev_Au_bk_10_Oz_etue_3
2018_500_NZD_Cesky_lev_Au_bk_10_Oz_etue_4
2018_500_NZD_Cesky_lev_Au_bk_10_Oz_etue_5